top of page

 

 

 

Перший урок 2019-2020 н.р.

Ми -  нація єдина!

Підготувала

                                    класний керівник 8 класу

                                        Стецюра О.І.

 

Мета:

  • розширити знання учнів про фрагменти з історії України;

  • донести до учнів необхідність збереження культурної спадщини Батьківщини;

  • донести важливість збереження патріотичного духу у кожного громадянина;виховувати культуру взаємовідносин між людьми у щоденному житті, повагу до традицій і звичаїв;

  • сприяти розвитку пізнавального інтересу.

 МИ - НАЦІЯ!

Бо ж ми не просто люди, ми - країна!

Своя земля і мова в нас своя.

Ми - нація! Ми дружняУкраїна.

У ній частинка кожного, і я!

                        Вікторія Майська

 

Хід заходу

І. Організаційний етап

ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності учнів. Оголошення теми заходу

ІІІ. Основна частина заходу

Вступ. Слово учителя.           Кліп про Україну "Моя Україна"

На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.

Ти з давніх віків непокірна була 
І волю свою боронила невпинно. 
Нарешті збулося - її здобула 
Звитяжна моя Україна.

На землях твоїх неозорих степів
Живепрацьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.

В садах і дібровах в вечірні часи 
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна 
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.

Теперще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.

 Квітуй, мов калина, на плесами вод, 
Будь в дружбі і праці міцна та єдина. 
Хай буде щасливим твій вільний народ, 
Прекрасна моя Україно! 

 

Учитель

У духовному й політичному житті кожного народу є визначні події й роки, які назавжди входять в його історію, свідомість, визначають характер буття, місце і роль  країни у світі.

Ми свідки історії, історія – це ми…

Події в Україні починаючи з листопада минулого року тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Ми живемо у непростий час – час змін.

Революція, яка відбулася у Києві, довела, що український народ єдиний. Тепер маємо і в нашій історії такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя.

Але, як це не сумно говорити, жодна революція не проходить мирним шляхом – без жертв. Жертви завжди є з обох сторін. Сьогодні десятки тисяч патріотів нашої держави знаходяться на передовій, захищаючи від терористів свободу, незалежність та територіальну цілісність України.

На жаль, сотні з них загинулиабоотрималипоранення і знаходяться на лікуванні у шпиталях та лікарнях. Всімїм, як ніколи, потрібнаувага, добре слово, повага та любовнебайдужих людей.Хочеться, щоб кожен громадянин України згадав, за що він любить свою країну, свою рідну землю. І кожен усвідомив за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям «Небесна сотня» та жертвують і досі герої АТО.

            Я — українець! Тут моє коріння.

            У цім краю мені судилось жить.

            До всіх звертаюсь: «Слава Україні!»

            «Героям слава!» — відповідь звучить.

            Героям слава! Хто в борні за волю

            Для щастя людства голову поклав.

            Він міг би мати зовсім  іншу долю,

            Та за свободу він життя віддав.

            Він патріот, герой і та людина,

            В чиєму серці не згаса любов.

            Понад усе — народ і Україна,

            І це основа з-поміж всіх основ.

            А ми нащадки, ми достойні діти!

            Героїв-пращурів у наших жилах кров.

            Ми Україну вміємо любити,

            До всього рідного у нас палка любов!

            І це стає вже правилом віднині.

            Ми Україні будемо служить!

            До всіх звертаюсь: «Слава Україні!»

            «Героям слава!» — відповідь звучить!

            Живімо дружно у своїй родині.

            Нація ми українська тут, таки.

            Тож будьмо мудрі. Слава Україні!

            Героям слава! Слава навіки!

Демонстрація відеофрагменту «Небесна сотня»

Вшануємо їх пам'ять хвилиною мовчання.

Навіть ті, хто ніколи не чув про існування України, або був лише знайомий з назвою нашої країни, скажуть: «Аааа! Так я знаю Україну!». Чим же особлива наша Батьківщина? Що так звеличує її серед інших країн світу?

Україна — це отча земля, рiдний край, де ми народилися. Столиця України – Київ. Широкi i чарiвнi простори, прекраснi села i мiста. Могутньо котить до Чорного моря сивi хвилi найбiльша рiчка України — Днiпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, лiси. Золотистим морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас гори – Карпатські й Кримські.

Простір землі, заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км.  Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень-історикознавець.

Учень-історикознавець

Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь 9-13 століття.

Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У 18 столітті козацька автономія була ліквідована Російським царатом. Під час української революції початку 20 століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно-Українська Народна Республіка, Кубанська народна республіка.

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського союзу. Сучасна держава Україна утворилась в результаті розпаду Радянського союзу 1 грудня 1991 року.

Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

Вона складається з 24 областей та автономної республіки Крим.

 

Учитель

Поняття Батьківщини росте разом з вами, збагачується новим, усе глибшим змістом. Нещодавно для вас обмежувалось рідною хатою, де вперше пізнали любов та опіку мами і тата, ласку бабусі, мудрість дідуся, тепло родини. Проминуло раннє дитинство — і вже стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не просто діти своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша — Україна, велика і прекрасна.

Про різноманіття природних ресурсів Ви довідаєтесь від учня-природознавця.

Учень-природознавець

Природно-ресурсний потенціал України поєднує у собі колосальні запаси корисних копалин і природно-рекреаційних ресурсів. Найважливіші мінерально-сировинні ресурси країни представлені:

  • Кам’яне і буре вугілля – запаси 45,5 мільярдів тон;

  • Нафта і газ – 307 родовищ;

  • Торф – 1,5 тисячі родовищ;

  • Залізні руди – 27,5 мільярдів тон;

  • Марганець – 2,3 мільярди тон.

Україна багата на такі корисні копалини: нікель, ртуть, титан, боксити, кухонна сіль, сірка, каолін, вогнетривкі глини, облицювальне каміння та інші.

Більша частина території України розташована у західній частині Східноєвропейської рівнини. Завдяки теплому клімату, гарному рельєфу і чорноземами, що є третиною світових запасів в Україні надзвичайно сприятливі умови для сільськогосподарського виробництва.

В Україні нараховується понад 70 тисяч річок та 20 тисяч озер. 9 мільйонів гектарів країни вкрито лісами, що становить 15% від її площі.

В Україні діє 45 курортів загальнодержавного та міжнародного значення. Понад 400 санаторіїв, які можуть прийняти на лікування більше 600 тисяч відпочиваючих.

Учитель

Україна — одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1 січня 2015 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у нiй люди різних національностей, загалом понад 100 націй.

 

Демонстрація відеофрагменту «Це ми! Це - наша держава!»

 

Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожної людини, адже слова мають свою енергетику, а отже – чинять вплив на нас із вами. Вчені давно дійшли висновку, що найкращі рослинні продукти для людини – ті, які виросли у її країні. Таку їжу людський організм засвоює значно краще, аніж закордонну. Те саме можна й сказати про мову, а детальніше про цікавинки розповість група учнів-лінгвістів.

Учні-лінгвісти

Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.

Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий українцям сотнями поколінь, виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці. Пригадаймо слова Панаса Мирного: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, і розум, і досвід.» народ без мови не існує, отже плекаючи рідну мову, ми зберігаємо душу свого народу.

Від покоління до покоління, долаючи численні перешкоди українці розвивали народну і літературні мови. Адже вільне творче слово – це душа народу. Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирають мову».

            Чи задавали ви собі коли-небудь питання, коли почала формуватися українська мова? Першооснови сучасної української мови були закладені кілька тисяч років тому, приблизно одночасно зі становленням латинської мови.

Ближче до сьомого століття українська мова вже більш-менш була схожа на сучасну, хоча вона і зазнавала чималих мовних впливів. Та наразі наша мова – одна з найрозвиненіших та найбагатших мов світу, чим ми не можемо не пишатися.

Серед науковців побутує думка, що мова, якою розмовляє людина, визначає спосіб її мислення, впливає на манери, поведінку та навіть зовнішність! Вам, певно, доводилося помічати, що людина, яка довгий час живе поза межами батьківщини, стає зовсім не схожою на себе.

Цікаве про українську мову свого часу писав філолог Михайло Красуський. Згідно з його науковою працею «Давність української мови» (1880 рік), наша мова – першооснова багатьох мов Європи та Індії. Ці дослідження привели до висновку, що українська мова старша, аніж латинська, грецька чи старослов’янська.

Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, що  я тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути багатомовними та освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ. Для цього ми маємо засвітитися любовʼю до рідної мови. Українська мова – це святі скрижалі української нації, тому її слід берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про ї значення, про її рятівну, цілющу, відроджуючи силу:

Ми з нею відомі усюди,

Усе, що треба, нам є

А хто свою мову забуде,

Той серце забуде своє.

Вона, як зоря пурпурова,

Що сяє з небесних висот.

І там, де звучить рідна мова,

Живе український народ.

В.Сосюра

Учитель

Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших з поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам'ять, у душу народу українського. Про них Вам розкаже група учнів-соціологів.

 

Учні-соціологи

Тарас Григорович Шевченко – український поет, філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці, духовний батько сучасного українського народу.

Григорій Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.

Микола Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет, народився в 10 березня 1842 році в Полтавській губернії.

Михайло Грушевський – історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.

Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання тканин.

Микола Амосов – видатний український лікар, вчений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною) і Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика) із Донецька, Оксана Баюл (фігурне катання) із Дніпропетровська, Яна Клочкова (плавання) із Сімферополя, Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Анна Бессонова (Київ) (художня гімнастика).

Відомі українці в мистецтві:

Із сучасних зірок в усьому світі стала відомою українська співачка Руслана (РусланаЛежичко), яка в 2004 році виборола перемогу на конкурсі співаків Євробачення.

Ольга Куриленко, остання дівчина Джеймса Бонда, яка сьогодні мешкає в Лондоні, також народилася в Україні в місті Бердянськ. Вона відома ролями в кіно і участю в рекламі кави СarteNoire.

Ще одна всесвітньо відома красуня, акторка, модель і модельєр Міла Йовович народилася в Києві. Відома ролями в кіно і участю в рекламі Revlon i l’Oréal.

Учитель

Україна славиться не тільки видатними постатями, а і неповторним культурним різноманіттям. Про особливості українських ремесел Вам розповість група учнів-культурознавців.

Учні-культурознавці

У кожного народу є свої національні здобутки. Вишивка, будучи, мабуть, одним з найдавніших способів оздоблення, нітрохи не втратила своєї чарівної привабливості і актуальності сьогодні. Придивіться уважніше і Ви побачите вишиванку хрестиком в інтер'єрі, вишиті сорочки часто можна побачити в гардеробах відомих акторів, телеведучих, спортсменів.

Вважається, що основне призначення вишивки — прикрашання одягу та насправді вишивка несла і несе більш окультний характер. Вишивки — це в першу чергу обереги від усього поганого, а саме: від блискавки, від бездітності, від неврожайності, від нещастя та інших чар зловмисних людей. Розміщення вишивки було невипадковим. Наприклад, в одязі орнамент розташовувався там, де відкривався доступ до тіла, а саме — в низах рукавів, на горловині або комірі, подолі одягу. Кожен колір несе своє значення, кожна фігура у вишивці усе несе своє значення, свою ауру, свою енергетику.

Разом із вишиваними рушниками, сорочками писанка є однією з найдавніших галузок нашого народного ужиткового мистецтва.  Чудові, чарівні, прекрасні – такими епітетами нагороджують шанувальники оригінальні зразки народного мініатюрного розпису писанки.

Майстерність художнього вивершення української писанки, багатство сюжетних і орнаментально-декоративних композицій, неповторність кольорових гам – усе це поєднує давнє, традиційне і вічно молоде рукодільництво, котре не поступається перед знаменитими китайськими та японськими малярськими мініатюрами.

Традиції українського гончарного виробництва не тільки продовжують існувати. Останнім часом вони одержали новий імпульс до розвитку, що відбилося у відродженні старих і створенні нових промислів. У наш час кожна господиня має глиняний посуд, що є не лише модно, але й корисно.

 

Учитель

А зараз, для справжніх патріотів своєї Батьківщини вікторина «Чи знаєте Ви Україну?»Вам необхідно визначити правдивий вислів, чи ні.

  • Одним з українських символів є булава. (+)

  • Перший президент незалежної  України Леонід Кучма. ( Кравчук )

  • В Україні знаходиться єдина пустеля Європи. (+)

  • В Україні розташований географічний центр Європи. (+)

  • Чи правда, що Україна моє сухопутній кордон з 9 країнами світу?(сім)

  • Чи правда, що в Україні близько 30% світових площ чорноземів. (+)

  • Перша столиця України – Київ? (Харків)

  • Озеро Ялпуг – найбільше в Україні? (+)

  • Найбільше боліт на Поліссі? (+)

  • Найглибше озеро України – Ялпуг. (Світязь)

  • Найвища гора України – Говерла (+)

  • Україна розташована в 4 природних зонах? (+)

  • Україна – найкраща країна (+)

Вікторина «Моя Україна»

 

  • Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)

  • Назвіть державні символи України? (Герб, Гімн, Прапор)

  • Який кущ вважають народним символом України? (Калина)

  • Урочиста пісня нашої держави – це... (ГімнУкраїни)

  • Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)

  • На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)

  • Як називається Основний Закон нашої держави? (КонституціяУкраїни)

  • Яка мова в Україні є державною? (Українська)

  • Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)

  • Державний Герб України – це... (Тризуб)

  • Найвищі гори в Україні – це... (Карпати)

  • Кого в родині називають берегинею? (Матусю)

  • Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник)

  • З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)

  • Як називається символ, який українки одягають на голову? (Вінок)

 

Вікторина «Що ми знаємо про Україну?»

1.Чим відрізняється «гривна»  від «гривні»?

Гривна – це жіноча прикраса у вигляді нашийного обруча із дорогоцінного металу або знак гідності вождя для чоловіків.

Гривня – монета із срібла вагою 205 грамів, яка використовувалась у Київській Русі з ХІ ст. Нині – назва грошової одиниці в Україні.

 2. Який знак сучасної української символіки найдавніший?

Це тризуб. Він відомий ще з VІ–VІІІ ст. як символ влади вождів. У  Київській Русі тризуб став великокнязівським знаком. Вперше його викарбував Князь Святослав на своїй печатці. За часів правління Володимира Великого тризуб карбували на срібних монетах.

3. Скільки років українському букварю?

Перший український буквар був виданий у Львові друкарем Іваном Федоровим у 1574 році.

 4.  Де і хто створив першу у світі демократичну Конституцію?

Автором першої у світі демократичної Конституції був гетьман України Пилип Орлик. Документ був прийнятий у квітні 1710 року та мав назву «Конституція прав і свобод Запорозького Війська».

 5. Коли Україна стала незалежною державою?

24 серпня 1991 року був прийнятий акт проголошення незалежності України.

 6. Як називається регіон, в який входить Черкаська область, Полтавська, Кіровоградська, Дніпропетровська та частина Чернігівської, Київської та Сумської областей?

Середнє Подніпров’я.

7.Національгий символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (писанка)

8.Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Пасхою, як засіб від злих сил.        (верба)

9.Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди.        (калина)

10.Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат.    (тополя)

11.Чим прикрашають голову українські дівчата.  (вінок)

12. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу.       (рушник)

Cкладіть прислів’я ,співвідносячи їх частини

 

 Та земля мила,                                     Всяка пташка

                                  Погана та пташка,

                                                                                                 За рідний край

         Добре тому,

                                                 Людина без вітчизни-

                                                                                            В нашій рідній стороні

             Кожному мила

                                                                    життя віддай.

 де мати народила.

                                                                                         хто у своєму домі.

 воля нам світліша сонця.

                                               своє гніздо має.

                                                                                                   своя сторона.

якій своє гніздо не миле.

                                                                   як соловей без пісні.

 

ІV. Підведення підсумків виховного заходу

Учитель

Питання до учнів: Що за звичай бажають люди одне одному, вітаючи зі святами?         (Щастя, благополуччя, добра, миру).

 

Учитель: Так, про це мріє кожен. Але щоб зберегти мир на нашій планеті, в нашій країні, примножити добро і домогтися добробуту для всіх, потрібно навчитися розуміти один одного, приймати один одного такими, якими ми є, поважати культуру і внутрішній світ інших.

У всіх людей одна спільна мета – жити в добрі та злагоді, зробити життя в країні кращим. Якщо ти успішний - допоможи іншому, якщо ти щасливий - зроби щасливим когось поруч, будь щирим у своїх діях.

Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна – єдина! Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину.

Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.

 

Демонстрація відеофрагменту «Ми – єдина Україна!»

 

До нових зустрічей!

*****

Інтерактивна гра «Дешифрувальник»

 зеБбивер і никалиманеУкнираї

- Без верби і калини нема України.

аЗнийрідрайк і ттяжи ддайві.

-За рідний край і життявіддай.

Висновок

 

               Виховна година сформована таким чином, що формує пізнавальний інтерес до історії нашої держави, її традицій, національної символіки, визначних постатей, а також до актуальних подій сьогодення.

Захід спрямований на виховання патріотизму, любові до своєї батьківщини, її мови та культури, усвідомлення власної значущості в ході історії держави.

Відповідна організаційна форма сприяла формуванню пізнавального інтересу, розширенню кругозору учнів, вміння самостійно знаходити інформацію, працювати в команді, творчо підходити до досягнення поставленої мети.

Підсумком заходу є виховання любові до своєї Батьківщини, піднесення патріотичного духу серед підлітків, бажання кожного учня до нових звершень, самоствердження, самореалізації, вміння приходити на допомогу товаришам у потрібний момент. Розвиваючи власні здібності учні краще і швидше адаптуються до сучасності у всіх її проявах.

 

Розробка першого уроку для 5 класу

«НАША УКРАЇНО! МИ ТВОЯ НАДІЯ,

МИ – ТВОЄ МАЙБУТНЄ Й ЗАПОВІТНІ МРІЇ»

Підготувала вчитель Шендрик Л.М.

 

Мета: розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави; наполегливо вчитись, щоб принести якомога більше користі рідній Україні; формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів;  виховувати патріотичні почуття, гордість за свою Батьківщину – Україну.

Форма проведення:  інтерактивне заняття  для учнів 5 класу .

Обладнання: карта України, презентація, проектор, комп’ютер, записи музики, кольорові стікери, завдання для роботи в групах, відеоролик про Україну.

Хід  уроку:

 Епіграф (слайд 2):                                                     Любов у нас до Батьківщини

                                                                           іде із   серця глибини.

                                                                          Ми – патріоти України,

                                           її ми дочки і сини.

Н.Красоткіна

1. Вступне слово вчителя.

(Фоном звучить пісня Н. Май «Квітуча Україна».)

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

                                  М. Чернявський

- Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну.)

- Тож, напевно, ви всі уже здогадалися, про що буде йти мова на нашому

першому уроці? (Про нашу Батьківщину – Україну.) . У кожної людини є Батьківщина – країна, де вона народилася.  Святою для кожної людини є земля, де вона зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню-колисанку, а потім народну пісню, вперше пішла стежкою до школи. І сьогодні на першому уроці ми поговоримо про нашу Україну та нашу особисту участь у становленні її, як суверенної незалежної держави.

Відеоролик «Відкрий Україну» [Електронний ресурс]. –  Режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=FMM-pO09nvs

Учень 1.

Ми всі малі пагінчики твої

Прийшли у світ, щоб в нім добро творити.

Хоч, може й кращі є на цій землі краї,

Та нам судилось в Україні жити.

Учень 2.

Ми – патріоти дочки і сини

Для твого блага все в житті здолаєм,

Бо ти найкращий, краю, мій ясний,

Вітчизну й матір ми не вибираєм.

Учень 3.

Наш український древній рід

Благословенний Богом на життя довічне.

Його коріння з давніх літ

Дає нам силу титанічну.

     Наш урок - незвичайний, бо передбачає, що ми здійснимо цікаву подорож. Нас чекають такі маршрути:

Маршрут 1. Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна.

Маршрут 2. Державні символи України.

Маршрут 3. Народні символи держави.

Маршрут 4. Мій край – моя історія жива.

Маршрут 5. Побажання рідній Україні.

 

ІV. Організація навчальної діяльності  (слайд 3):

 

Маршрут 1. Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна.

1. Слово учителя. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною країною. Наша держава – Україна, суверенна і незалежна, демократична і правова.

- Що ж означає вислів «Україна – суверенна держава»? (Вона має право самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та зовнішні справи.)

- А ще Україна – демократична. Це означає, що влада в ній належить народові.

2. Вправа «Мікрофон». Моя Україна – це…

3. Робота в групах. Складання асоціативного грона:

1 група «Батьківщина».

(Найкраща, найрідніша, наймиліша, найсвітліша, найчарівніша.)

2 група «Україна».

(Демократична, незалежна, правова, соборна, вільна.)

3 група «Рідний край».

(Батьківська хата, колискова, криниця, школа, друзі)

(слайд 4,5):

Маршрут 2. Державні символи України.

  • Повідомлення учнів про державну символіку (слайд 6).

- Що означають кольори в українському прапорі?

2. Аукціон слів (слайди 7,8) «Кольори прапора»:

Синій – вода, небо, волошки, незабудки …

Жовтий – сонце, лан пшениці, зерно, соняшник …

(слайди 9-11про герб, гімн)

 - Хто є авторами слів і музики Державного Гімну України? (М.Вербицький і П.Чубинський)

(слайд 12)

Маршрут 3. Народні символи держави.

Учень-екскурсовод 1. Майже в усіх народів є улюблені рослини- символи. У нас це верба, калина, барвінок. Про це говорить прислів’я: «Без верби і калини нема України».

- Які ви ще знаєте  рослини-символи? (верба, дуб, тополя, калина, мальва, барвінок, чорнобривці, любисток тощо). Слайд 13

  •  З рослин дівчата плели віночки, і кожна квітка в них щось символізувала.

Деревій – нескореність,

Ромашка – доброту і ніжність,

Калина – красу та дівочу вроду,

Барвінок – життя,

Любисток – людська відданість,

Чорнобривці – вроду,

Безсмертник – довголіття,

Незабудка – пам’ять,

Ружа – любов.

 

(слайд 14)

Маршрут 4. Мій край – моя історія жива. (слайд 15 )

Учень-екскурсовод 2. На долю нашого народу випало багато героїчного і водночас трагічного. Історія України – це історія народу, який протягом багатьох століть боровся за свою незалежність. Мабуть, ніхто не уявляє України без Запорозької Січі. Згадаймо славні імена тих, хто віддав своє життя за щастя народу та свободу: Дмитро Вишневецький – Байда, Іван Сірко, Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Гонта, Максим Залізняк, Устим Кармелюк.

(слайд 16 )

Учень-екскурсовод 3. За кращу долю народу боролися відомі всьому світові діячі культури: Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Грушевський.

 

Учитель. (слайд 17) Відомі українці в мистецтві:

Із сучасних зірок в усьому світі стала відомою українська співачка Руслана (Руслана Лежичко), яка в 2004 році виборола перемогу на конкурсі співаків Євробачення.

Ольга Куриленко, остання дівчина Джеймса Бонда, яка сьогодні мешкає в Лондоні, також народилася в Україні в місті Бердянськ. Вона відома ролями в кіно і участю в рекламі кави Сarte Noire.

Ще одна всесвітньо відома красуня, акторка, модель і модельєр Міла Йовович народилася в Києві. Відома ролями в кіно і участю в рекламі Revlon i l’Oréal.

Ви, молоде покоління нашої держави, повинні цінувати і берегти велике та давнє прагнення наших пращурів – суверенність країни. «Життя таке коротке. Поспішайте творити добро», – писав О. Довженко. Творити добро – це будувати щасливе майбуття нашої держави. А щоб Україна була завжди вільною, незалежною, потрібно наполегливо працювати кожному з нас.

 

(слайд 18)

Маршрут 5. Побажання рідній Україні.

 Учитель. (запитання до учнів)Що найголовніше для людей на землі?

 Мир, мама, родина тощо (відповіді записуються на дошці ).

    Правильно. Найголовніше для всіх людей є те, щоб світило яскраво сонце і було мирне небо. Важко уявити, що десь над нашою рідною землею клекочуть гармати,  повітря здригається від вибухів, а відчай і страх панує в очах людей…

    Захисники Вітчизни роблять все від них залежне, щоб нам було добре. Кожен з нас  також має робити все для того, щоб наша Україна стала кращою.  Коли ми будемо роботи свої маленькі добрі справи, то вони переростуть у велику міцну державу-Україну.

 (слайд 19). Пропоную вам написати на наліпках жовтого та блакитного   кольору ваші побажання рідній державі й заповнити нашими наліпками карту.

Відповіді учнів:

  • Процвітання.

  • Миру.

  • Злагоди.

  • Талановитих і працьовитих українців.

  • Щасливого майбуття.

Учитель. Ми сьогодні доклали свою часточку до збереження миру і єдності в нашій Батьківщині. Усі ми сподіваємося, що найзаповітніше бажання українців сьогодні - жити під мирним небом України і не допустити війни здійсниться обов'язково! (слайд 20).

V. Рефлексія. Квітка класу.

 

Звіт про методичну роботу м/о вчителів

природничо-математичних наук

      У 2018-2019 навчальному році м/о вчителів природничо-математичних наук працювало над науково-методичною темою «Навчати учнів вчитись, розвивати навики самостійності, пошукової діяльності при вивченні навчального матеріалу природничо-математичних наук».

        Вчителі працювали над такими питаннями: «Сучасний урок — основа ефективної та якісної освіти», «Використання наочності під час проведення уроків біології», «Створення емоційного настрою на уроках трудового навчання», «Творчі задачі, як спосіб мотивації пізнавальної діяльності учнів», «Основи організації дослідницької діяльності учнів на уроках математики та позаурочний час», «Професійна орієнтація учнів на уроках хімії», «Організація роботи з обдарованими дітьми на уроках інформатики».

        Вчителі-предметники протягом навчального року домоглись добрих результатів у навчанні учнів, готуючи до шкільних та районних предметних олімпіад. Аналіз директорських річних контрольних робіт показує результат титанічної праці вчителів-предметників природничо-математичних наук з позитивної сторони.

      У цьому навчальному році члени м/о вчителів природничо-математичних наук продовжують працювати над науково-методичною темою «Навчати учнів вчитись, розвивати навики самостійності, пошукової діяльності при вивченні навчального матеріалу природничо-математичних наук». 

        З метою роботи над науково-методичною темою «Навчати учнів вчитись, розвивати навики самостійності, пошукової діяльності при вивченні навчального матеріалу природничо-математичних наук» працювати у 2019-2020 навчальному році над такими питаннями: «Психологічні вимоги до уроку крізь призму оновленої освіти», «Самостійна робота в рамках компетентісного підходу в навчанні хімії», «Рефлексивне управління активним навчанням на уроках», «Математична генеалогія, як засіб формування між предметних уявлень учнів», «Рефлексія на уроках трудового навчання», «Методика навчання школярів розв’язанню творчих графічних задач із креслення», «Інтерактивні технології на кожному етапі уроку», «Сучасний урок — основа ефективної та якісної освіти».

 

 

ТЕМАТИЧНІ ЗАСІДАННЯ МЕТОДИЧНОЇ РАДИ

2019/2020 навчальний рік

Вересень

  • Аналіз роботи методичної ради за минулий навчальний рік. Завдання

   методичної ради на новий навчальний рік. Затвердження планів МО.         Голова ради

2. Про проведення шкільного конкурсу «Учитель року 2020».                       Голова ради

  • Про організацію роботи над єдиною науково-методичною проблемою:

   "Вдосконалення форм і методів навчально-виховного процесу та їх вплив на  якість знань учнів".

                                                                                                                            Керівники МО

4. Технологія проектного навчання.

                                                                                                                             Керівники МО

5. Про проведення шкільних предметних олімпіад та участь в інтернет-олімпіадах, участь у Міжнародному конкурсі ім. П. Яцика,ім..Тараса Шевченка.                                                      Керівники МО

Листопад

1. Про підсумки проведення шкільних олімпіад та підготовку учнів до участі  в районних предметних олімпіадах, в конкурсах учнівських творчих робіт.

                                                                                                                              Голова ради

2. Про участь учителів-переможців шкільного конкурсу «Учитель року 2020»  у районному конкурсі.

                                                                                                                               Голова ради

3. Групова форма роботи в старших класах.                                                         Керівники МО

4. Про підготовку до проведення атестації вчителів.                                            Голова ради

5.Огляд нормативних, директивних документів, новинок, психолого-педагогічної  літератури.  

                                                                                                                               Бібліотекар 

Січень

1. Аналіз результативності методичної роботи за 1 семестр.                                 Голова ради

2. Зустріч за "Круглим столом" з творчо-обдарованими дітьми. Технологія управління системою роботи з обдарованими дітьми.                                                                                           Керівники МО

3.Вплив етики на моральні стосунки колективу.                                                    Керівники МО

4. Огляд новинок психолого-педагогічної літератури.                                          Бібліотекар

 

Квітень

 1.Підсумок участі учнів у районних олімпіадах, результати конкурсу "Учитель року 2020", виставки ППД

                                                                                                                                Голова ради

 2.Творчий звіт методичного об'єднання вчителів гумарітарно-естетичного циклу

                                                                                                                                 Керівник МО

 3.   Підсумки атестації вчителів.                                                                          Директор школи

 4.    Зустріч за "круглим столом" з учнівським активом.                                         Голова ради

 5.    Підготовка   до державної підсумкової  атестації.                                              Голова ради

 6.   Огляд нормативних документів, психолого-педагогічної літератури.            Бібліотекар

Травень

   1.Підсумки моніторингу навчального процесу за навчальний рік.                      Голова   ради              

  2.Про планування методичної роботи на наступний навчальний рік                  Члени ради

  3.Про підготовку до серпневих нарад учителів.                                                   Члени ради

      4.Огляд нормативних документів.                                                                    Голова ради

bottom of page