top of page
Титулка статутjpg.jpg
Без імені16.jpg

Мова освітнього процесу - українська

Кадри.JPG

Вакантні посади у закладі відсутні

Матеріально-технічне забезпечення закладу

Загальна площа всіх приміщень (кв. м.) - 2474

Кількість класних кімнат - 11

Їх площа (кв. м.) - 528

Комп'ютерних класів - 1

Обладнано робочих місць з комп'ютером  - 8

Фізкультурна зала  - 1

Навчально-дослідна ділянка (арів) - 8

Опалення ( власна котельня) - 1

Водогін  -  1

Каналізація - 1

Їдальня з гарячим харчуванням на 60 посадкових місць

Пандус - 1

Кількість поверхів в основній будіввлі - 1

Кількість учнів , які проживають на відстані більше 3 км., і потребують підвезення і підвозяться шкільним автобусом - 19

Бібліотечний фонд школи - 6510 в тому числі підручників усього - 3735 примірників.

з них для 1-4 кл. - 1432 прим..

                5-9 кл.- 2303 прим..

Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами: в закладі для дітей з освітніми потребами на центральному вході є пандус, просторі класи та коридори.

Додаткові освітні послуги не надаються

Фінансовий звіт

Вільш ЗЗСО І - ІІ (1).JPG

Річний звіт

Вільшанської загальноосвітньої

школи I-II ступенів

Городищенської районної ради

Черкаської області

за 2018-2019 навчальний рік

Роботу школи організовано відповідно Державної програми  «Освіта України ХХІ ст..», Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти»,впровадження Державного стандарту початкової,базової та повної середньої освіти, регіональних програм в галузі освіти та інших нормативних і законодавчих актів центральних і місцевих органів влади.

            У діяльності школи забезпечується прозорість, відкритість, демократичність управління.        Важливою умовою успішної діяльності школи є чітке, конкретне планування навчально-виховної роботи школи.  Воно забезпечує цілеспрямованість у роботі всіх підрозділів, створює умови для організації роботи педагогічного та учнівського колективів, раціонального використання часу. Плануємо проведення реальних і оптимальних заходів, які можна виконати і які забезпечують рівномірний ритм роботи школи протягом року.

            Маємо  перспективний план розвитку школи, який охоплює: аналіз роботи школи за попередній період; визначення важливих завдань на новий період; зміни контингенту учнів і мережі класів; організаційно-педагогічні проблеми розвитку школи; перспективний план роботи над проблемою школи «Удосконалення форм і методів навчально-виховного процесу та їх вплив на якість знань учнів»; головні напрямки вдосконалення навчально-виховної роботи; роботу з педагогічними кадрами; зміцнення матеріально-технічної бази.

 

Виконання функціональних обов’язків щодо забезпечення обов’язковості загальної середньої освіти (охоплення навчанням дітей шкільного віку, продовження навчання випускників 9-х класів)

 

У мікрорайоні школи 155 дітей віком 6 – 18 років. Навчається в ЗОШ –133. У нашій школі було на початок 2018-2019 н.р. –79 учнів,  на кінець - 81. Забезпечено стабільність учнівського контингенту.

 

Створення умов для варіативності навчання та вжиті заходи щодо впровадження інноваційних педагогічних технологій у навчальний процес

 

           

            Створено умови для варіативності навчання, впровадженню нового змісту освіти, всебічного розвитку особистості:

            - предмети: художня культура, креслення;

- індивідуалізація  навчання (індивідуальна та корекційна робота);

            - внутрішньокласна диференціація;

            - поглиблене вивчення української мови у 8 та 9 класах

            У 2018-2019 н.р. працювало 10 гуртків.

            Методична проблема школи:

«Удосконалення форм і методів навчально-виховного процесу та їх вплив на якість знань учнів». Запроваджуються такі інноваційні технології:

  • Диференційоване навчання молодших школярів.

  • Громадянська освіта.

  •  Національно-патріотичне виховання

  • Теорія розвивального навчання.

  • Особистісно-орієнтоване навчання.

  • Інтегроване навчання.

  • Організація проектно-технологічної діяльності учнів на уроках трудового навчання.

  • Інтерактивні методи навчання.

            Саме використання інноваційних технологій забезпечує результативність навчання.

Аналіз роботи засвідчує, що мети, поставленої на початку навчального року, в процесі діяльності методичних об’єднань було досягнуто.  Роботу 4 методичних об’єднань було спрямовано на виявлення творчого потенціалу,  підвищення методичної грамотності,  фахової майстерності кожного вчителя.

            Рівень педагогічної майстерності значно зріс. У цьому певну роль відіграла система методичної роботи, сконцентрованої навколо науково-методичної проблеми.

            Протягом року вчителі теоретично і практично працювали над сучасними педагогічними технологіями, інтерактивними методами навчання й виховання учнів. Підсумком цієї роботи стало узагальнення матеріалів в окремих розробках, що поповнили шкільний методичний кабінет. 

 На ярмарок педтехнологій «Освіта Черкащини» підготовлено 1 посібник,1 цифровий ресурс.

            Разом із заступником директора  школи працюємо над демократизацією внутрішньошкільного управління.

            Демократизація внутрішньошкільного контролю дає змогу залучати вчителів, учнів, батьків до здійснення всіх необхідних заходів для підвищення якості навчання й виховання відповідно до потреб держави і суспільства.

 

Організація підвищення якості  навчального процесу

 

            - Контроль за станом навчального процесу;

            - моніторинг якості знань, навчальних досягнень учнів;

            - контроль за станом планувальної та облікової документації;

            - організація контролю за виконанням законодавчих актів, наказів і розпоряджень Міністерства освіти і науки України, місцевих  органів влади, пропозицій, перевірок, рішень педагогічної ради, власних наказів і розпоряджень;

            - запровадження різних форм контролю з метою підвищення його ефективності, впливу на рівень і результати  навчально-виховного процесу;

            - перевірка і затвердження планів навчальної роботи вчителів;

            - аналіз виконання навчальних планів  і програм

 

 

 

Організація різних форм позаурочної навчально-виховної роботи

 

            Згідно з планом виховної роботи школи за 2018-2019 навчальний рік вся робота була направлена на проведення заходів, спрямованих на вдосконалення навчально-виховного процесу, вихованості учнів, духовно багатих, патріотично і морально зорієнтованих молодих людей.

            Підводячи підсумки роботи за рік, слід відзначити, що план виховної роботи виконується згідно нормативних документів: Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів України»,Концепції національно-патріотичного виховання, обласної програми «Система виховання учнівської молоді», положення «Про загальний навчальний заклад». Виконання основних завдань і реалізація основних принципів виховання здійснювалися за такими пріоритетними напрямами: національно-патріотичне, громадянсько-правове, морально-етичне, екологічне, фізичне, трудове, художньо-етичне, виховання та формування наукового світогляду.

Метою виховання є  підготовка учня до активної життєтворчості, до реалізації власних життєвих програм. Саме така виховна робота допомагає вирішити такі завдання: забезпечення всебічного розвитку дитини як найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів та обдарувань, розумових і фізичних здібностей; відродження духовності як способу формування особистості; збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей і підлітків, їх соціальний захист. Планування виховної роботи спрямоване на пізнання дитиною свого власного «Я», власних творчих можливостей для кращої реалізації особистості в сучасному житті, адже тільки таким шляхом виховується національна еліта. Враховуючи сучасні вимоги до виховного процесу в навчальному закладі, у нашій школі створено чітку систему виховної роботи,  програму творчого розвитку і саморозвитку на базі особистісного підходу, які дозволяють здійснювати завдання виховання, що у свою чергу призводить до вироблення специфічної структури виховної роботи в школі. Перед колективом визначені проблеми, поставлені завдання виховання учнів та шляхи їх реалізації..

Правильно організоване дозвілля плекає повноцінну особистість, суверенну індивідуальність, яка цінує свою громадянську, національну й особисту гідність, совість і честь. Організація дозвілля має відбуватися на основі вивчення і розвитку здібностей дитини. Виховання повинно стати цілеспрямованим опосереджкованим управлінням процесом розвитку особистості зі створенням умов для саморозвитку людини як суб'єкта життєтворчості, здатної до самовиховання.

У річному плані є розділи виховної роботи з урахуванням усіх напрямків діяльності : громадянського,національно-патріотичного, превентивного, морально-етичного, художньо-естетичного виховання та творчий розвитку особистості, екологічного, трудового виховання та формування здорового способу життя, родинно-сімейного,економічного й професійного виховання та розвитку самоврядування, які продовжують реалізуватися в планах класних керівників.

Кожен класний керівник має план виховної роботи, який містить у собі:

- інформацію про учнів, батьків;

- паспорт здоров'я;

- соціальний паспорт;

- тематику індивідуальних бесід;

- протоколи батьківських зборів;

- плани виховної роботи;

- роботу з важковиховуваними дітьми.

            В основі виховної роботи  школи  науково-методична виховна проблема  «Виховання здорової, фізично розвиненої особистості».

            У школі створена дієва система гурткової роботи, завдяки якій учні мають змогу виявити і розвинути свої таланти. У цьому навчальному році діяло 10 гуртків, роботу яких визначали три напрями: спорт, мистецтво, інтелект.  Спортивно-оздоровчі : секції баскетболу, волейболу, футболу, тенісу,  рухливі ігри для молодших школярів та інше.

            Виховна програма також працювала над оновленням роботи класних керівників з класним колективом, у кожному класі створено колективи, які об’єднані навколо спільної творчої справи (КТС). Кожен учень виконував цікаву для нього роботу в рамках цієї справи, відчував себе соціально реалізованим, розкриваючи свої здібності. У таких мікрогрупах легко досягти мети етико-морального і правового виховання. З цією метою розроблена система бесід, круглих столів, ділових ігор з 1 по 9 клас. В системі всі компоненти взаємопов’язані принципами єдності мети і наступності. Кожен учень особисто та класний колектив мали змогу показати себе і свої справи на фестивалях та конкурсах, «Козацькі забави», «Лідер», «Мистецький дивокрай Черкащини», «Джура» і т. д..

            У школі вивчалися та систематизувалися матеріали щодо рівня вихованості учнів, з′ясовувались причини труднощів у роботі класних керівників, вивчалися їхні запити та побажання щодо вдосконалення методичної роботи.

           Робота методичного об’єднання класних керівників планується по всіх напрямках з орієнтацією на кожного педагога, на організацію індивідуальної методичної роботи з ним відповідно до його потреб.

            Соціальним педагогом та психологом  школи було проведено анкетування серед учнів, на виявлення рівня вихованості та ставлення їх до навчання, до навчального закладу, до класного керівника.

            Класні керівники середніх і старших класів успішно впроваджують в практику роботи програму з виховання культури поведінки. Класні години мають різноманітну тематику бесід,виховних годин. Це «Азбука здоров’я», «Чарівні слова», «Школа ввічливих наук», «Під знаком зодіаку», вікторина «Краса серед нас», «День народження колективу», «Подорож у країну загадок» та інші.

            Класні керівники початкової школи успішно впроваджують в практику роботи «Програму з мовленнєвої культури», що дає змогу приділити особливу увагу вихованню мовної особистості.

            У системі виховної роботи особливе місце посідає виховання загальнолюдських цінностей (доброти, милосердя, засвоєння норм культури взаємовідносин). Учнівським врядуванням була проведена благодійна ярмарка «Діти-дітям» та участь у акції «Святий Миколай дітям».

Наслідки виховної роботи:

-  вибори шкільного врядування;

- участь учнів у традиційних заходах; екскурсіях, тощо;

-  робота з учнями, схильними до правопорушень та їх батьками;

- робота колективів художньої самодіяльності (хор «Веселі нотки», кер. Громадко В.В., ансамбль народного танцю «Ольша» кер.Каракай В. Ю.).

            Учні брали активну участь у русі учнівської молоді України за збереження і примноження традицій, звичаїв, обрядів народу: районній туристсько-краєзнавчій  експедиції «Мій рідний край»,  акціях «Пам’ять», «Милосердя», «Ветеран живе поруч», «Під час війни добру є місце» (присвячена учасникам АТО)

До традиційних визначних дат учнями різних класів було підготовлено і проведено ряд заходів:

  • Свято Першого дзвоника (учні 1 —9 класів);

  • Свято до дня Вчителя (учні 9 класу);

  • конкурс шкільних поетів-початківців до Дня української писемності (учні 5-9 класів);

  • фестиваль українського мистецтва «Диво калинове» (учні 4-8 класів);

  • вечір зустрічі шкільних друзів (учні 8-9 класів);

  • вечори відпочинку та дискотеки до Нового року та Дня святого Валентина;

  • святковий концерт до 8 Березня (учні 9 класу);

  • святковий концерт у мікрорайоні до Дня Перемоги;

  •  Вшанування творчої особистості «Зірка таланту»;

  • свято Останнього дзвоника (учні 9 класу).

Активну участь взяли учні 2-9 класів у проведенні Дня довкілля та двомісячнику чистоти і порядку, під час яких прибирали територію школи та прилеглого мікрорайону, займались озелененням та благоустроєм території.  

Змістовно проводилася робота з батьками. Вони залучалися для проведення консультацій для вчителів і учнів з юридичних, психолого-педагогічних та соціальних питань. Практикувалися такі форми роботи з батьками: збори, диспути, зустрічі «за круглим столом», дискусійна трибуна. Батьківський актив брав участь майже в усіх виховних заходах, які проводилися у школі.

Підсумком всієї роботи був традиційний Тиждень сім′ї, на якому проводилася акція «Відкриті двері» - відвідування батьками уроків, гуртків, їдальні. Працював батьківський всеобуч, книжкові виставки, консультаційний пункт психолога (заміняв соціальний педагог). Проводилися спортивні ігри «Тато, мама і я – спортивна сім’я», підсумкові батьківські збори, на яких звітували мистецькі гуртки, переглядалися відеофільми по здоровому способу життя, працювала виставка переможців акцій, нагородження переможців творчих програм.

            Результатом нашої спільної роботи, її кінцевим продуктом є випускник – освічений, впевнений у своїх планах і можливостях, вихований.

             Виховна робота у школі досягла рівня, коли на всіх етапах (початковому, середньому, старшому) звертається увага на формування в учнів глибоких і міцних систематичних знань, максимально стимулюється самостійна діяльність, розвиваються творчі інтереси, цілеспрямовані, творчі пошуки.

.           При створенні системи виховної роботи в ЗОШ ми керувалися принципами:

  • педагогічної доцільності та цілеспрямованості;

  • цілісності та системності;

  • природовідповідності;

  • опори у вихованні на дитячий колектив;

  • забезпечення активної позиції учнів та їхніх представницьких органів у житті та колективній діяльності;

  • зв’язку виховання з життям;

  • єдності поваги й довіри до особистості та вимогливості до неї;

  • єдності прав, свободи вибору та відповідальності особистості;

  • єдності зусиль школи, сім’ї, позашкільних закладів, громадськості в процесі виховання.

У виховній роботі використовуємо різноманітні прийоми, методи, засоби виховання.

Методи виховання:

  • перспектива;

  • заохочення і покарання;

  • громадська думка;

  • рефлексія.

Засоби виховання:

  • праця;

  • навчання;

  • спілкування;

  • слово;

  • мистецтво;

  • спорт;

  • гра;

  • елементи соціального середовища;

  • робота в шкільній координаційній раді.

         Необхідною умовою успішної реалізації системи виховної роботи є розробка шляхів  трансформації поставлених мети та завдань виховання в діяльність класних керівників, надання їм методичної допомоги у розробці тематики виховних справ та планування роботи.

         Також не менш важливим є участь органів учнівського самоврядування в діяльності системи виховної роботи.

         Реалізація системи виховної роботи  здійснюється у співпраці з соціально-педагогічною службою та батьківським комітетом школи.

            З метою демократизації навчання та виховання  створена  і успішно працює дитячо-юнацька організація учнівського самоврядування „Веселкова країна”. Вона є громадським,  створеним на добровільних засадах , самодіяльним об”єднанням дітей, підлітків та дорослих.

            У своїй діяльності організація керується Конституцією України, чинним законодавством та Статутом.

            Основною метою діяльності організації є захист прав та інтересів своїх членів, об”єднання зусиль для добрих і корисних справ, розвитку здібностей підростаючого покоління. Девіз організації: „За Україну, добро і справедливість”.

             Основні завдання та діяльність організації спрямовані на:

  • виховання у дітей віри в себе, у свої сили, любові до своєї родини, до краю, в якому народився;

  • утвердження, збереження та примноження традицій народу;

  • виховання підростаючого покоління в дусі поваги до старших, піклування про молодших, своїх рідних;

  • прагнення жити в мирі та дружбі;

  • прищеплення любові до праці.

Активно співпрацює орган дитячого врядування з міським дитячим об’єднанням «Армія добра», є активним учасником різноманітних заходів та акцій, які проводить молодіжний парламент міста.

       Отже, ідеалом виховання є життєво компетентна особистість і у зв’язку з цим уся діяльність виховної системи школи спрямована на реалізацію моделі вихованої особистості випускника.

 

Забезпечення керівником навчального закладу моніторингу та прогнозування потреб ринку праці регіону у робітничих кадрах з метою відповідного формування контингенту учнів, слухачів навчального закладу

 

Послідовна реалізація особистісно гуманного підходу до учнів, урахування їхніх провідних психологічних особливостей можуть зробити обставини людяними і дозволять кожній дитині усвідомити себе як людину. У педагогічному процесі дитину постійно повинно супроводжувати почуття вільного вибору.

Вибір професії – тривалий і непрогнозований процес. Завдяки профорієнтації, учні дізнаються про рівень свого інтелекту, характер, волю і здібності, а особливо про те, як використати власні індивідуальні властивості при виборі професії.

Проте особливими досягненнями профорієнтації у школі є ті зміни, що відбуваються у ставленні учнів до знань.

Сучасна профорієнтація скеровує учнів на інтелектуально-розумову працю, що є необхідною умовою для різного типу професійної діяльності: для технічних, гуманітарно-соціальних та інших спеціальностей.

          Для задоволення потреб учнів у інформації про ринок професій, важливу  увагу приділяємо профорієнтаційній роботі  в школі. Кожного року в квітні місяці проводимо  „Тиждень з профорієнтації”. Організовуємо індивідуальні  зустрічі-бесіди представників ПТУ та технікумів з учнями 9-х класів та їх батьками, Дні відкритих дверей, спільні заходи з учбовими закладами.

             Проводимо анкетування, тестування.

            Під час літніх канікул залучаємо учнів до участі у громадських роботах.

            Важливу роль приділяємо фізичному вихованню, формуванню здорового способу життя. Проводимо такі виховні заходи: „Тиждень спорту” (вересень), спортивні змагання, турніри, Дні здоров’я, класні години з питань охорони здоров’я і життя; шкільний тур змагання (травень), „Робінзонада”.

            Працюємо над розвитком та вдосконаленням  економічного виховання. Практикуємо проведення таких виховних заходів: бесіди „Як виховати у собі справжнього господаря”, „Бережи своє та шкільне майно”, „Як заробляти гроші?”, „Економіка і я”; ігри „Мале підприємство”, „Юний підприємець”.

            На виконання Закону «Охорона дитинства» особливу увагу приділяємо дітям особливих категорій (діти-сироти, напівсироти, діти-інваліди, діти з малозабезпечених сімей, діти під опікою, діти, батьки яких перебували в АТО). Протягом навчального року надаємо соціальну допомогу (канцтовари, одяг, взуття, безкоштовне харчування, продукти харчування), відпочинок на оздоровчому літньому майданчику. Дітей цієї категорії залучаємо до секційної та гурткової роботи, організовуємо свята, конкурси.

            Тісно співпрацюємо з районним центром зайнятості. У цьому навчальному році в приміщенні школи установлений та функціонує настінний стенд з профорієнтації. У травні РЦЗ на території школи був проведений профорієнтаційний захід для учнів 9 класів.

            Педагогічний колектив школи постійно працює над вдосконаленням форм і методів виховання, координуючи основні напрями виховання в цілісний  природній процес.

 

Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази навчального закладу

 

            1. Виконання навчальних планів і програм відповідно до Держстандартів загальної середньої освіти.

            2. Підвищення кваліфікації, рівня фахової підготовки педпрацівників.

            3. Створення необхідних умов для подальшого розвитку творчої особистості, обдарованої учнівської молоді.

            4. Соціальний захист учасників навчально-виховного процесу.

            5. Модернізація методичної роботи. (Спрямованість на реалізацію нормативних, законодавчих, правових документів, що регламентують діяльність школи).

            6. Покращення матеріально-технічної бази школи (особливо кабінетів природничо-математичного циклу).

            7. Удосконалення кабінету інформаційно-комунікаційних технологій.

            8. Забезпечення умов для навчання 6-річок першого класу у школі.

            9. Створення умов для функціонування групи продовженого для учнів початкової школи.

           

Залучення додаткових джерел фінансування навчального закладу та їх раціональне використанн

 

Вжиті заходи щодо забезпечення навчального закладу кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки

 

            Школа – складний механізм. Її функціонування та розвиток забезпечують кваліфіковані кадри, якими директор має не стільки керувати, скільки вміло вести їх за собою і надихати на творчість.

Структура колективу

            Результати співпраці залежать від вікової структури колективу. Колектив школи є організмом, у якому функціонують представники різних вікових категорій:

  • молодь сподівається, бореться;

  • зрілий вік випробує, досліджує й направляє;

  • старість перевіряє й критикує.

 

Педагогічний колектив школи – унікальне поєднання молодості, мудрості, досвіду:

До:

31 – 40 р. –  1

41 – 50 р. – 9

51 – 55 р. – 3

понад 55 р. – 3.

Керівництво персоналом здійснюється за допомогою методів:

  • адміністративних (вони діють через правові норми, акти, інструкції, накази, розпорядження),  які забезпечують стабільне юридичне  середовище для діяльності школи, гарантування прав і свобод підлеглих;

  • соціально-психологічних, які  впливають на персонал через створення в колективі нормального психологічного клімату й творчої атмосфери.

 

 На сьогодні у школі працюють 15 учителів, серед них:

  -2- спеціаліст вищої категорії;

- 12- спеціалісти першої категорії;

- 1  -спеціаліст

           

            14 учителів мають відповідну повну вищу фахову освіту.

 

            Педагогічний колектив школи стабільний, плинності кадрів немає.

 

            Організація заходів щодо початку і закінчення навчального року

 

            - комплектація класів, призначення класних керівників, вихователя групи продовженого дня, керівників гуртків, завідуючих кабінетами;

            - розподіл педагогічного навантаження;

            - складання розкладів уроків, факультативів, гурткових занять, графіків навчальних екскурсій, навчальної практики та контрольних робіт;

             - організація планування навчально-виховної роботи школи;

            - використання методів навчання, які активізують пізнавальну діяльність учнів;

            - організація і проведення ДПА;

            - позаурочна робота з навчальних дисциплін;

            - робота факультативів, предметних гуртків, олімпіад, екскурсій;

            - проведення додаткових занять, консультацій;

            - запровадження комп’ютеризації навчання.

            Одним з моїх функціональних обов’язків є  управління підвищенням професійної кваліфікації вчителів:

- методична робота;

- координація її змісту з підготовкою на курсах, самоосвітою;

- загальношкільні та індивідуальні форми роботи з педагогічними кадрами;

- упровадження в практику роботи досягнень психолого-педагогічної науки і передового педагогічного досвіду;

- організація шкіл передового педагогічного досвіду, дискусій, семінарів, консиліумів, творчих звітів;

- проведення оглядів-конкурсів, методичних виставок, місячників методичної роботи, предметних декад.

 

Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров»я учнів та педагогічних працівників

 

Забезпечення організації харчування

та медичного обслуговування учнів і педагогічних працівників

 

            Їдальня у школі стаціонарна на 60 посадкових місць. Постачальник продукції для їдальні  ПП Нечитайло, ЧПК. Працівників – 2, штат укомплектований.

            Безкоштовно харчуються 36 учнів 1 – 4 кл.. За кошти батьків харчується 40 учнів, відсоток охоплення гарячим харчуванням – 100.

            Контроль за роботою їдальні здійснюється Радою школи, адміністрацією школи, районною СЕС, відділом освіти.

            Медичне обслуговування –дільнична лікарня, медична сестра. Медикаментами школа забезпечена у достатній кількості, в основному за рахунок відділу освіти.

            Медичний огляд працівників здійснюється 1 раз на рік, результати заносяться до медичної книжки встановленого зразка..

           

Дотримання вимог охорони дитинства, техніки безпеки,

санітарно-гігієнічних та протипожежних норм

 

Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час навчально-виховного процесу в школі знаходиться під щоденним контролем адміністрації школи,

            На початок 2018/19 навчального року були оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах та шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки, дозвіл СЕС на експлуатацію харчоблоку, паспорт санітарно-технічного стану школи.

            На спільному засіданні педагогічної ради та ради школи розглянуто план роботи школи на 2018/19 навчальний рік (31.08.18 р. протокол № 1), де передбачено розділ «Заходи з охорони праці». Інструкції з техніки безпеки з блоком питань з охорони праці й безпеки життєдіяльності поновлені та затверджені наказом по школі від 12.03.2012 р. № 48. Інструкції складено згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці від 29.01.1998 року.

            У наказі по школі від 01.09.18 р. № 89 передбачено відповідальних за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності під час навчально-виховного процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електрогосподарство в школі.

            Щорічно за планом роботи школи проводиться навчання працівників школи з питань охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки. За графіком проводяться й заліки працівників, про що оформлюються відповідні протоколи в окремому журналі.

            На 01.09.18 р. всі педагогічні працівники школи надали медичні книжки з дозволом на роботу, а працівники районної СЕС перевірили медичні книжки.

            Протягом усього періоду, який аналізується, випадків травматизму учнів та працівників школи під час навчально-виховного процесу не зафіксовано.

            Питання з безпеки життєдіяльності учнів під час канікул, у побуті й громадських місцях, на вулиці обговорювалися на батьківських зборах.

            Були зроблені заміри контурів заземлення та ізоляції електрообладнання.

            Учні 1, 5, 9 класів пройшли поглиблений медичний огляд лікарями-фахівцями із лабораторними дослідженнями при дільничній лікарні. Щомісячно учні 1-9 класів проходять перевірку на педикульоз. Захворювання педикульозом в школі немає. Проводиться й профілактичне щеплення учнів.

            Постійно здійснюється контроль роботи систем забезпечення життєдіяльності будівлі школи. Оформлюються акти громадсько-адміністративного контролю з охорони праці між адміністрацією та профкомом школи.

Відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Кодексу законів про працю України розроблено і затверджено посадові інструкції з охорони праці:

  • начальника пришкільного табору;

  • вихователів та вожатих;

  • шеф-кухаря, кухаря, підсобного працівника;

  • прибиральника службових приміщень.

Проведено інструктажі з працівниками і учнями з техніки безпеки.

Проведено вступні інструктажі  з охорони праці.

Проведено первинні інструктажі  з охорони праці на робочому місці.

 При проведенні конкретних заходів регулярно проводяться цільові інструктажі з техніки безпеки з працівниками і учнями.

Розроблено заходи щодо:

  • протипожежної безпеки;

  • попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму;

  • запобігання аваріям, пожежам, нещасним випадкам виробничого характеру;

  • попередження травматизму під час перебування у пришкільному таборі.

Оформлено стенди:

  • Пожежна безпека.

  • Безпека життєдіяльності.

  • Пам’ятай, дитино люба,

Найвища цінність – то життя.

Роботу у таборах організовано за днями, кожен з яких  передбачає певний зміст відпочинку, оздоровлення та дозвілля: День відкриття, знайомств, народних ігор, туриста, здорового харчування, профілактики негативних явищ, фізкультури та спорту, психічного здоров’я, етноздоров’я,  безпеки життєдіяльності, здорового гумору, екологічного здоров’я, здорового глузду, фітотерапії.

            У режимі роботи нові форми організації дозвілля:

            - ігрові та музичні розважальні програми: “Цирк запрошує”,  “З чого починається літо?”, “Щоб сонцю і квітам всміхалися діти”, “”Змагаємось, розважаємось”; години розваг “Як зробити день веселим”, “Козацькі розваги”, «День бантика», «День моди»,флешмоб «Мир»

            - психологічні тренінги: “Комунікативні навички”, “Тренінг впевненості”, “Шляхи вирішення конфліктів”;

  • акції:  “Зроби свій вибір на користь здоров’я”, “Шкільне подвір’я – квіткова країна”;

- подорожі, екскурсії “”Цілюще зілля нашої місцевості”, “Дивлюсь на світ і все мене дивує”,  ”Туристським стежками” (поїздка в міста Черкаси та Умань) .

Роботу  пришкільного оздоровчого табору організовано відповідно до чинного законодавства та нормативних вимог.

Оздоровчий табір забезпечено медикаментами  у достатній кількості

 

Надання соціальної підтримки та допомоги дітям сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям з малозабезпечених сімей

 

            На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 23.08.06 р. № 631 «Про вживання вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства щодо захисту прав неповнолітніх» та річного плану школи будується робота з дітьми пільгових категорій.

         Щорічно у серпні-вересні  класні керівники обстежують умови життя і виховання дітей та підлітків. Після обстеження складають списки різних категорій дітей. Списки необхідні для своєчасного надання допомоги дитині, яка її потребує.

          Діти інших пільгових категорій (з багатодітних сімей, малозабезпечені, діти-інваліди, чорнобильці, діти учасників АТО) завжди перебувають в центрі уваги класних керівників та адміністрації школи. По-можливості їм надається посильна допомога.

Класні керівники на виховних годинах проводять бесіди щодо профілактики безпритульності, бездоглядності та попередження насильства в сім’ях, залучають учнів пільгових категорій до відвідування гуртків, фізкультурно-спортивних об’єднань, екскурсій та інших заходів.

            В серпні-вересні було проведено акцію «Чим живеш, дитино?», рейд «Сім’я», під час яких експертною групою було вивчено стан умов проживання та виховання учнів особливих категорій. 

Практичний психолог постійно проводить індивідуальну та групову роботу з метою профілактики соціально-психологічної адаптації учнівської молоді до гострого і хронічного стресу. Постійно працює лекторій для батьків.

 

           

Моральне та матеріальне стимулювання учнів і педагогічних працівників,

 організація  їх відпочинку та оздоровлення

 

Відпочинок та зайнятість учнів організовано відповідно до наказу по школі «Про організацію профілактичної роботи та створення безпечних умов під час проведення літньої оздоровчої кампанії»

Проведено наради при директорові:

“Про організацію та хід літнього відпочинку”  (травень);

“Про гігієнічні умови раціональної організації роботи літнього  табору відпочинку” (червень);

“Співпраця вихователів з дитячими закладами культури в організації виховної роботи з учнями” (червень).

Видано накази по школі: від 25.05.19 р. № 23 «Про організацію оздоровлення відпочинку та зайнятості дітей  влітку 2019 р.», від 25.05.19 р. № 26 «Про організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності в таборі відпочинку з денним перебуванням», від 25.05.2019 №27 «Про зарахування учнів школи до літнього оздоровчого табору з денним перебуванням», наявна інформація про відпочинок, оздоровлення та зайнятість дітей пільгових категорій та схильних до правопорушень.

При організації роботи табору виконуються гігієнічні рекомендації районної СЕС,  щодо  організації роботи табору з денним перебуванням, рекомендації листа Міністерства освіти і науки України від 05.04.05 р. № 1/9-167 “Про посилення роботи навчальних та оздоровчих закладів щодо забезпечення безпеки життєдіяльності  дітей у літній період”.

У школі розроблено і затверджено:

- Положення про шкільній дитячий відпочинковий табір з денним перебуванням «Екологічна варта»

  • План роботи табору

  • Плани роботи гуртків

  • Режим дня

  • Графік роботи вихователів

  • Списки учнів

Наявна відповідна документація: санітарний паспорт, посадові інструкції, інструкції з техніки безпеки та охорони праці, акти-дозволи на експлуатацію спортивного залу та спортивного майданчика,  акти випробувань та перевірки на надійність спортивного обладнання в спортивному залі та на спортивному майданчику, дозвіл на вивіз дітей.

Обладнано ігрові кімнати. У наявності інформаційні стенди з техніки безпеки, дорожнього руху, про обережне поводження з вогнем, режим дня. Оформлено куточок “Бережи здоров’я змолоду” з інформаційними стендами: ,

  • “Щоб бути здоровим, виконуй такі правила”;

  • “Вірусний гепатит”;

  • “Йододефіцитні захворювання”;

В оздоровчому таборі працює 3 гуртки: 2 спортивно-оздоровчого напряму, (спортивний інвентар наявний),етично-художній з вивченням англійської мови.

Налагоджено співробітництво з філіалом дитячої бібліотеки.

Організацію харчування здійснює шкільна їдальня на 60 посадкових місць, яка  в достатній кількості забезпечена технологічним і холодильним обладнанням, посудом, інвентарем, миючими і дезинфікуючими засобами,  спецодягом. Санітарно-гігієнічний стан приміщень їдальні задовільний. Продовольча сировина, продукти харчування сертифіковані, відповідають санітарним нормам. Асортимент страв відповідає віковим особливостям та фізіологічним потребам дітей в харчових продуктах, молокопродуктах, вітамінах. Забезпечено 2-разове харчування.

Відповідно до Закону України «Про охорону праці» і Кодексу законів про працю України розроблено і затверджено посадові інструкції з охорони праці:

  • начальника пришкільного табору;

  • вихователів та вожатих;

  • шеф-кухаря, кухаря, кухонного робітника;

  • прибиральника службових приміщень.

Проведено інструктажі з працівниками і учнями з техніки безпеки.

Проведено вступні інструктажі  з охорони праці.

Проведено первинні інструктажі  з охорони праці на робочому місці.

 При проведенні конкретних заходів регулярно проводяться цільові інструктажі з техніки безпеки з працівниками і учнями.

Розроблено заходи щодо:

  • протипожежної безпеки;

  • попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму;

  • запобігання аваріям, пожежам, нещасним випадкам виробничого характеру;

  • попередження травматизму під час перебування у пришкільному таборі.

            Роботу  пришкільного оздоровчого табору організовано відповідно до чинного законодавства та нормативних вимог.

            Під час роботи оздоровчого табору постійно здійснюється медичне обслуговування медичною сестрою Піддубняк О. Г.. Медикаментами оздоровчий табір  забезпечено у достатній кількості.

           

Дотримання правопорядку неповнолітніми та вжиті профілактичні заходи щодо попередження правопорушень з їх боку

 

            Згідно річного плану роботи школи, обласної Комплексної програми профілактики правопорушень, Програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Концепції національно-патріотичного виховання, обласної програми системи виховання учнівської молоді на період до 2020 року правова освіта та профілактика правопорушень серед підлітків постійно в центрі уваги педагогічного колективу школи.

            Виходячи з проблемного питання виховної роботи школи, вимог правової освіти та виховання, які спрямовані підвищення виховної профілактичної ролі у попередженні аморальних антисуспільних проявів, впровадження та реалізацію додаткових заходів, спрямованих на захист суспільної моралі, попередження насильства та жорстокості, запобігання негативного впливу на психіку дітей творів, які пропагують культ насильства і жорстокості, у школі  склалася певна система, яка передбачає  цілеспрямовану, планову, взаємопов’язану, керовану діяльність її частин – від директора до бібліотекаря.

            Особливого значення набувають нові сучасні технології виховання, які мають особисте цільове спрямування на розвиток “Я”  кожного учня. П’ятий рік класні керівники працюють над впровадженням цільових творчих програм. Цільові творчі програми спрямовані на виховання в учнів знань певних законів, норм суспільної поведінки, своїх обов’язків, усвідомлення школярами понять відповідальності і покарання за порушення закону.

            У школі створено певну структуру органів учнівського врядування, діє шкільна Координаційна рада. Її члени організовують і контролюють чергування учнів по школі, виконання учнями Правил внутрішнього розпорядку та Статуту школи, наказів МОН “Про заборону тютюнопаління ”, “Про використання мобільних телефонів під час навчально-виховного  процесу ”. Члени Штабу з профілактики правопорушень контролюють відвідування уроків. На початку жовтня 2017 року члени шкільного учнівського самоврядування прийняли рішення щодо забезпечення належних умов життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу. Виконання рішення аналізувалося на учнівських класних зборах щочверті, а також лідери класів звітували на засіданні Координаційної ради по підсумках виконання рішень.

            Рішенням шкільного учнівського самоврядування запроваджено інформування батьків про негативні вчинки учнів та лист-подяку за виховання дітей.

            Традиційними заходами, що сприяють попередженню правопорушень у школі, стали збори батьків тих учнів, які перебувають на внутрішкільному обліку, проведення декади правознавства,  зустрічі з представниками правоохоронних органів, зустрічі з  лікарями, педагогічні консиліуми за участю учнів, вчителів, адміністрації, батьків.

            У рамках місячника пропаганди правових знань  проходив конкурс учнівських творів на правову тематику, гра “Дебати ” та інше.

Всі виховні заходи з правової освіти та виховання проводилися з 1 по 9 класи. На уроках основ здоров’я в учнів молодших класів  вчителі виховують культуру поведінки у громадських місцях, навчають правил дорожнього руху.

            Вчителі використовували різні форми проведення уроку. У формі семінару  проведено урок “Чи знаєш ти як себе захистити ”, урок на тему: “Права та свободи громадян України ” був проведений у формі круглого столу.

У рамках цільової творчої програми “Я – громадянин України ” у  8, 9 класах пройшли години спілкування на тему: “Закон і право”, під час проведення яких велася змістовна розмова учнів про свої права, які гарантовані Конституцією та Конвенцією про права дитини.

           

У навчальному закладі працює лекторій «За здоровий спосіб життя», запроваджується моніторинг соціального оточення школярів, проводяться декади профілактики наркоманії, тютюнопаління, ВІЛ/ СНІДу, правової культури та пропаганди правових знань. В школі традиційно проходять Дні сім′ї, батьківські збори, конференції з питань формування здорового способу життя. Реалізується цільовий проект «Школа батьківської любові», мета якого – забезпечити захист прав усіх учасників навчально-виховного процесу, активізація батьківської громадськості. Активізована робота шкільного Штабу з профілактики правопорушень.

Адміністрацією школи розроблені заходи на виконання обласної Комплексної програми профілактики правопорушень на 2016-2020 роки.

Правова  освіта та виховання, профілактика правопорушень  серед підлітків постійно в центрі уваги педагогічного колективу школи.

            У центрі особливої уваги – неблагополучні сім’ї та сім’ї, де виховуються підлітки, схильні до правопорушень. На обліку в школі  неблагополучних сімей немає.

            Практикується проведення Днів відкритих дверей для батьків та зустрічей за «круглим столом»

            Актуальною залишається проблема правопорушень підлітків.

На обліку в школі більше 20 років правопорушення відсутні 

            У вересні - жовтні  було проведено громадський огляд умов проживання та виховання дітей особливих категорій, педагогічну акцію “Чим живеш, дитино?”. Мета – відвідування вдома дітей особливих категорій, вивчення матеріально-побутових умов проживання та виховання учнів.Проведено анкетування на правову тематику.

            Ведеться робота по залученню максимальної кількості учнів до участі в роботі гуртків, шкільних спортивних секцій.

Питання профілактики серед неповнолітніх розглядаються на нараді при директорові, педагогічній раді, засіданнях батьківських комітетів.

 

Стан дитячого травматизму

 

             Відповідно до річного плану роботи в школі було проведено перевірку стану роботи з охорони життя й  здоров’я та запобігання дитячого травматизму. У результаті перевірки було відзначено, що основний напрямок роботи школи – це формування навичок безпечної поведінки, збереження та зміцнення здоров’я учнів. З цією метою в школі проводилися виховні години в класах. У вересні створено загони юних інспекторів дорожнього руху «Сигнал», загін юних друзів пожежної охорони «Надія». У вересні був проведений  місячник безпеки руху, в якому активну участь брали учні 2-9 класів. Вони підготували виступи агітбригад, повторення правил дорожнього руху, організували конкурс малюнків та вікторини. У грудні були проведені змагання юних пожежників.

Як свідчить досвід, успішним є поєднанням роботи з охорони життя та здоров’я з проведенням занять з  цивільної оборони та надзвичайних ситуацій з невоєнізованими формуваннями та відпрацювання елементів евакуації учнів школи. Також проводяться серйозні розмови з батьками та індивідуальні бесіди з учнями.

            Велику роботу з охорони здоров’я, життя дітей та з питань техніки безпеки з учнями проводять класні керівники. Вони багато уваги приділяють зміцненню здоров’я учнів, підтримують тісний контакт із батьками та медичними працівниками.

            Але, на жаль, з кожним роком у школі спостерігається  тенденція погіршення стану здоров’я дітей: хворобливість, відхилення в роботі внутрішніх органів, зниження рухової активності. Це суттєва проблема нашого часу.

 

Залучення педагогічної та батьківської громадськості навчального закладу до управління його діяльністю; співпраця з громадськими організаціями

 

            У школі створена і функціонує Рада навчального закладу, як орган громадського самоврядування.  До складу Ради входять в рівних пропорціях представники педагогічного, учнівського та батьківського колективів.

               В школі існує дитячо-юнацький осередок «Веселка».

               Учнівське самоврядування – це сформована безпосередньо учнівською громадою організація учнів, що має:

            - визначений кількісний склад;

            - чітку організаційну структуру;

            - регламентовані повноваження, здійснення яких має на меті виконання основних завдань учнівського самоврядування;

             Порядок формування, склад та структура, повноваження органу учнівського самоврядування  визначаються учнівською громадою школи відповідно  до її інтересів.

             Діяльність органу учнівського самоврядування здійснюється відповідно до принципів  демократичності, колегіальності, виборності, гласності, відповідальності за прийняті рішення, взаємодії та співпраці з іншими учасниками навчально-виховного процесу.

            Основні функції органів учнівського самоврядування (для вирішення завдань та досягнень мети органи учнівського самоврядування, в порядку, що не суперечить чинному законодавству).

 

Дисциплінарна практика та аналіз звернень громадян з питань діяльності  навчального закладу. Реагування керівника на зауваження та пропозиції, викладені батьківським комітетом, радою, піклувальною радою, батьками, представниками інших органів громадського самоврядування

 

Звернення громадян з питань діяльності навчального закладу об'єктивно і вчасно розглядаються, перевіряються викладені в них факти, приймаються рішення відповідно до чинного законодавства та забезпечується їх виконання, громадянам повідомляються наслідки розгляду заяв (клопотань).

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не перевищує сорока п'яти днів (відповідно до Закону України «Про звернення громадян»).

 

Зведена таблиця результативності  навчально-виховного процесу

 

 

 

Основні завдання педагогічного колективу

на 2019-2019 навчальний рік

 

  1. Сприяти постійному і систематичному професійному розвитку та підвищенню кваліфікації педагогічних працівників, що передбачає неперервне самовдосконалення.

Постійно

  1. Під час організації освітнього процесу у  школі дотримуватись нормативних документів Міністерства освіти і науки України.

Постійно

  1. Освітню діяльність здійснювати відповідно до інструктивно – методичних рекомендацій  Міністерства освіти й науки України з урахуванням канікулярних періодів.

Постійно

  1. Удосконалювати інформаційно – комунікаційну компетентність педагогів

Постійно

  1. Забезпечувати соціальну адаптацію дитини до життя в суспільстві, її готовність до організованих форм навчання і продовження освіти.

Постійно

  1. Здійснювати соціально – педагогічний патронаж сім’ї, медико – психологічний супровід розвитку дитини, надання методичної і консультаційної допомоги батькам у родинному вихованні дитини.

Постійно

  1. Забезпечувати повноцінну початкову і загальну освіту шляхом реалізації інваріантної і варіативної складових навчального плану.

Постійно

  1. Детально опрацювати та дотримуватись вимог Інструкції щодо заповнення Класного журналу для 1 – 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (наказ МОН України № 412 від 08.04.2015 року).

Постійно

  1. Опанувати інноваційні технології та сучасні методики, спрямовані на :

  • Формування базових компетентностей учнів ( мовленевих, читацьких, обчислювальних, загальнокультурних, уміння вчитися, здорового способу життя), необхідних для продовження навчання;

  • Розвиток критичного  мислення, культури спілкування, уяви, пам’яті, здатності логічно мислити, аналізувати, узагальнювати, порівнювати, самостійно здобувати знання, що сприяють самовдосконаленню дитини;

  • Виявлення індивідуальних здібностей і пізнавальних інтересів учнів, сприяння розвитку їхньої обдарованості, таланту;

  • Формування загальних уявлень про навколишній світ у єдності його природничого і соціального складників, фундаментальні духовні цінності, національні  традиції і світову культурну спадщину;

  • Вироблення в дитини навичок здорового способу життя, виховання свідомого ставлення до власного здоров’я і здоров’я інших, до збереження і розвитку довкілля;

  • Сприяння усвідомленню учнями загальнолюдських моральних норм, громадянської культури і толерантності, відповідальності за власні вчинки,готовності допомогти ближньому.

  1.  Здійснити роз’яснювальну роботу щодо особливостей державної підсумкової атестації учнів у формі незалежного оцінювання, яке визначатиме ступінь готовності випускника школи до продовження навчання в наступному рівні освіти.

                                                                                                                                                                                     До 01.05.2019р.

  1.  Спрямовувати виховну діяльність навчальних закладів на виконання Наказу МОН України від 16.06.2015 року № 641 «Про затвердження Концепції національно – патріотичного виховання дітей і молоді. Заходів щодо реалізації Концепції національно – патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендації щодо національно – патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах». Залучати учнів до пошуку, охорони, збереження народної культурної спадщини України, започаткування та підтримки нових українських молодіжних традицій.

                                                                                                                                                                                              Постійно

  1.  Залучати учнівську і батьківську громади до інноваційних проектів з метою подолання комплексу меншовартості українця та підвищення престижності спілкування українською мовою.

 

  1.  Створювати умови для формування  в учнів уявлень про досягнення України в галузі науки, техніки, культури; значущі результати діяльності видатних вітчизняних дослідників, державних діячів, представників громадських організацій.

                                                                                                                                                                                                      Постійно

  1.  Активізувати діяльність історичних, військово – історичних, краєзнавчих гуртків у школі, що сприятиме  глибшому знайомству зі сторінками вітчизняної історії.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Постійно

  1.  Використовувати активні форми роботи, що передбачають самостійну або спільну роботу, набуття соціального досвіду, формування критичного мислення, відповідальність за свої дії та вчинки.

                                                                                                                                                                                                       Постійно

  1.  Посилити національно  - патріотичний характер виховання на основі забезпечення участі учнів у Всеукраїнській дитячо – юнацькій   військово – патріотичній грі Джура».

                                                                                                                                                                                                          Постійно

  1. Розвивати громадсько – активний аспект діяльності навчального закладу,  за  умов якого сім’я вихованця, як найважливіший соціальний замовник освітніх послуг, відчуватиме свою визначальну роль у справах учнівських та педагогічних колективах.

                                                                                                                                                                                                           Постійно

  1.  Продовжити  упровадження ідей творчої спадщини О.А. Захаренка та гуманістичних ідей його Педагогіки  добротворення.

                                                                                                                                                                                                           Постійно

  1.  У рамках виховної системи навчального закладу забезпечити умови для поєднання  інтересів особистості, суспільства та держави.

                                                                                                                                                                                                          Постійно

  1. Виховувати в учнів свідоме ставлення до здоров’я,  дотримувати належні гігієнічні навички  і засади здорового способу життя,  збереження і зміцнення їхнього фізичного та психологічного здоров’я.

                                                                                                                                                                                                           Протягом року

  1. Роботу шкільного самоврядування будувати за принципом: від колективної творчої справи — до роботи за інтересами — і до індивідуальної діяльності.

                                                                                                                                                                                                            Постійно

  1. Забезпечити створення безпечних умов з охорони праці для учнів і працівників закладу, виховання економічної, естетичної правової та трудової культури.

                                                                                                                                                                                                            Постійно

  1.  Забезпечення державних вимог до рівня навчальних досягнень учнів.                                                                                                                                                                                                                                        Постійно

  2. Створення комфортних умов для самореалізації та самовдосконалення особистості й забезпечення якості освітньої діяльності кожного учасника навчально-виховного процесу.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Постійно      

 

  1.  Активізація пошукової  роботи волонтерських загонів.                                                                                                      

                                                                                             Постійно

 

 

 

 

 

 

Директор школи ____________ Поліщук В.Г.

Використання кошторису Вільшанською ЗОШ І-ІІ ступенів за 2018 рік
30.jpg

        СХВАЛЕНО                                                                                ЗАТВЕРДЖЕНО:

На засіданні  педагогічної                                         директор школи

ради   школи                                                                 _________ Поліщук В.Г.

(протокол №7 від 7 червня 2019 року)                    07.06.2019 року

       

Освітня програма

Вільшанського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів

Вільшанської селищної ради

Городищенського  району

Черкаської області

на 2019-2020 навчальний рік

 

                                                   Зміст

І. Загальні положення

1. Призначення школи та засоби його реалізації

2. Опис моделі випускника школи

3. Цілі та задачі освітнього процесу школи

4. Навчальний план та його обґрунтування

5. Особливості організації освітнього процесу

6. Показники (вимірники) реалізації освітнього процесу

7. Процеси розвитку, виховання і соціалізації в школі

8. Програмно-методичне забезпечення освітньої програми

ІІ. Освітня програма початкової школи

  1. Вступ

  2. Загальний обсяг навчального навантаження

  3. Навчальний план

  4. Перелік навчальних програм

  5. Перелік, зміст, тривалість і взаємозв’язок освітніх галузей, дисциплін. Логічна послідовність їх вивчення

  6. Очікувані результати навчання здобувачів освіти (реалізація наскрізних ліній ключових компетентностей)

  7. Вимоги до осіб, які можуть розпочинати навчання за програмою

  8. Форми організації освітнього процесу

  9. Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти

  10. Очікувані результати навчання за освітніми галузями

ІІІ. Освітня програма школи ІІ ступеня

  1. Вступ

  2. Загальний обсяг навчального навантаження

  3. Навчальний план

  4. Перелік навчальних програм

  5. Перелік, зміст, тривалість і взаємозв’язок освітніх галузей, дисциплін. Логічна послідовність їх вивчення

  6. Очікувані результати навчання здобувачів освіти (реалізація наскрізних ліній ключових компетентностей)

  7. Вимоги до осіб, які можуть розпочинати навчання за програмою

  8. Форми організації освітнього процесу

  9. Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти

  10. Очікувані результати навчання за освітніми галузями

Сьогодні освіта вже не підготовка до життя, а спосіб життя. Завдання школи полягає у формуванні глобальної компетентності учня, необхідної кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Глобально компетентні люди мають застосовувати такі якості, характеристики і здібності, щоб не лише вивчати навколишній світ, а й жити в ньому. Педагогам, щоб допомогти учням стати глобально компетентними, потрібно не тільки розвивати ці якості у собі, а й шукати способи їх розвитку в учнів.  За експертними оцінками, найбільш успішними на ринку праці в найближчій перспективі будуть фахівці, які вміють навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі та володіти іншими сучасними вміннями.

Потужну державу і конкурентну економіку забезпечить згуртована  спільнота творчих людей, відповідальних громадян, активних і підприємливих. Саме таких повинна готувати середня школа України. Центральне місце в системі освіти належить середній школі. В школі ще можна вирівняти дисбаланс у розвитку дітей. Світогляд закладається саме в сім’ї та школі. У школі формується особистість, її громадянська позиція та моральні якості. Тут вирішується, чи людина захоче і чи зможе навчатися впродовж життя.

 Пріоритетного значення в розбудові нової школи набуває завдання формувати в учнів систему загальнолюдських цінностей – морально-етичних (гідність, чесність, справедливість, турбота, повага до життя, повага до себе та інших людей) та соціально-політичних (свобода, демократія, культурне різноманіття, повага до рідної мови і культури, патріотизм, шанобливе ставлення до довкілля, повага до закону, солідарність, відповідальність). У центрі освіти має перебувати виховання в учнів відповідальності за себе, за добробут нашої країни. У центрі освіти має перебувати виховання в учнів відповідальності за себе, за добробут нашої країни У здійсненні виховного процесу мають ураховуватися такі організаційні орієнтири: ü виховання не зводиться до окремих виховних занять; ü до створення виховного середовища залучається весь колектив школи; ü учитель є взірцем людини вихованої, своїм прикладом він надихає і зацікавлює дитину; ü у плануванні діяльності враховуються індивідуальні нахили і здібності кожної дитини, створюються належні умови для їх реалізації; ü співробітництво з позашкільними закладами освіти; ü активне залучення до співпраці психологів і соціальних педагогів; ü налагодження постійного діалогу з батьківською спільнотою.

 

Розділ 1. Призначення школи та засоби його реалізації

Вільшанська   загальноосвітня школа Городищенської районної ради Черкаської області знаходиться у сільській комунальній власності, є юридичною особою, має самостійний баланс, , печатку, штамп, ідентифікаційний номер. Засновником навчального закладу є Городищенська районна рада.

Навчальний заклад  у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту" Державними стандартами початкової освіти , іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерством освіти і  науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування,  Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом школи.

Головною метою навчального закладу є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності, тобто новий випускник.

Головними завданнями навчального закладу є:

-забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;

-виховання громадянина України;

-виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;

-формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;

-виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;

-розвиток особистості учня, його здібностей і обдаровань, наукового світогляду;

-реалізація права учнів на вільне формування політичних і світоглядних переконань;

-виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;

-генерація нових знань та розвиток відчуття соціальної справедливості;

-створення умов для оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство.

Саме виховання компетентної, відповідальної за своє життя людини і є головним завданням  школи.

Навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:

-безпечні умови освітньої діяльності;

-дотримання державних стандартів освіти;

-дотримання договірних зобов’язань з іншими суб’єктами освітньої, виробничої, наукової діяльності, у тому числі зобов’язань за міжнародними угодами;

-дотримання фінансової дисципліни.

 

У відповідності до чинного законодавства загальноосвітній навчальний заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм двох ступенів освіти:

I ступінь - початкова загальна освіта;

II ступінь - основна загальна освіта;

.

Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.

Основними  засобами досягнення мети, виконання  завдань та реалізації призначення школи є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм, а  також

  • уведення в навчальний план предметів і курсів, факультативів що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд («Етика», «Українознавство», «Міфологія», «Світ кімнатних рослин», «Шкільна риторика»);

  • надання учням можливості спробувати себе в різних видах діяльності (інтелектуальної –  участь у всіх предметних та міжпредметних конкурсах різних рівнів, змаганнях ерудитів школи, міста, області, на базі школи працює гуртки  «Влучне слово» (3 клас);   «Умілі ручки» (4 клас),   «Основи акторської майстерності»  ( 4 клас),   «Прикрась свій дім» ( 5 клас),   «Глобус»  ( 6-7 класи), «Співочі голоси» (2-4 класи, 5-9 класи), спортивний (7-9 класи), палітурна справа (5-7 класи) , «Ерудит»  (8 клас), «Живи за правилами»  (9 клас) , а такох загін волонтерів з числа учнів 7-9 класів,

  •  поглиблене вивчення   української мови (8-9 класи);

Освітні програми, реалізовані в школі, спрямовані на:

  • формування в учнів сучасної наукової картини світу;

  • виховання працьовитості, любові до природи;

  • розвиток в учнів національної самосвідомості;

  • формування людини та громадянина, яка прагне вдосконалювання та перетворення суспільства;

  • інтеграцію особистості в систему світової та національної культури;

  • рішення задач формування загальної культури особистості, адаптації особистості до життя в суспільстві;

  • виховання громадянськості, поваги до прав і свобод людини, поваги до культурних традицій та особливостей населення регіону, України та інших народів в умовах багатонаціональної держави;

  • формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.

У навчальному закладі створені та функціонують: предметні методичні об’єднання, психологічна та соціальна служба.

Ефективному управлінню якості освітньої діяльності в школі сприяють система ІСУО та програма КУРС Школа.

Наша школа -  школа рівних можливостей для всіх; школа в якій навчаються поряд обдаровані діти в тій чи іншій галузі та «звичайні»; школа, яка  намагається дати можливості для розвитку кожній дитині та розвинути її так, щоб вона була успішною в житті;  школа компетентнісного розвитку і самовдосконалення з ідеалом вільної, життєлюбної, талановитої особистості. Тобто щоб дитина, навчаючись в школі, змогла набути всі життєві компетенції в тому обсязі, в якому вони їй потрібні для її успішного становлення. Сучасний підхід до стратегії розвитку освіти наголошує, що якість освіти є найефективнішим засобом для задоволення освітніх потреб суспільства, сім'ї, дитини. Якість оцінюється моральними та ринковими категоріями, це не тільки якість кінцевих результатів, але й всіх процесів, які впливають на кінцевий результат. Тому управління школою  зосереджене на управлінні якістю освіти. А це означає співвіднесення результатів роботи школи з метою, яку колектив школи поставив перед собою. Школа працює на засадах “педагогіки партнерства”. Основні принципи цього підходу:

  • повага до особистості;

• доброзичливість і позитивне ставлення;

• довіра у відносинах;

• діалог – взаємодія – взаємоповага;

• розподілене лідерство (проактивність, право вибору та відповідальність за нього, горизонтальність зв’язків);

 • принципи соціального партнерства (рівність сторін, добровільність прийняття зобов’язань, обов’язковість виконання домовленостей).

Школа допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання в дитині сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.

 

Розділ 2. Опис "моделі" випускника школи

 

Випускник нашої школи - особистість - цілісна, усебічно розвинена, здатна до критичного мислення;

патріот - з активною позицією, який діє згідно з морально-етичними принципами і здатний приймати відповідальні рішення, поважає гідність і права людини;

інноватор - здатний змінювати навколишній світ, розвивати економіку за принципами сталого розвитку, конкурувати на ринку праці, учитися впродовж життя.

Освітній процес у школі  спрямований на формування у випускника школи ключових компетентностей  необхідних для успішної життєдіяльності:

  • вільне володіння державною мовою;

  • здатність спілкуватися рідною  та іноземними мовами;

  • математична компетентність;

  • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

  • інноваційність;

  • екологічна компетентність;

  • інформаційно-комунікаційна компетентність;

  • навчання впродовж життя;

  • громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;

  • культурна компетентність;

  • підприємливість та фінансова грамотність;

  • готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.

          Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння:  читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення,  конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.

 

Розділ 3. Цілі та задачі освітнього процесу школи

 

Враховуючи призначення і місце школи в освітньому просторі школа працює над досягненням таких цілей та задач:

  • забезпечити засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної середньої  загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;

  • гарантувати дотримання наступності освітніх програм усіх рівнів;

  • створення основи для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм;

  • формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;

  • забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів.

 

Розділ 4. Навчальний план та його обґрунтування

 

Основним документом, що регулює навчально-виховний процес у школі, є робочий навчальний план, що складений на основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання. Зміст навчального плану є механізмом реалізації змісту освіти та одним із засобів формування "моделі" випускника кожного ступеня навчання. Починаючи з І ступеня, в школі функціонує система факультативів та гуртків, яка дозволяє зробити освітній простір  єдиним і таким, що тісно пов'язує різні вікові етапи в навчанні різних  дисциплін. Мета та завдання базового навчання  полягає у створенні освітнього простору для здійснення самовизначення учнів основної школи до вибору профілю подальшого навчання. Допрофільне навчання у 8,9 класах має стати етапом «академічної мобільності» випускників основної школи, готовності до свідомого вибору профілю навчання у школі ІІІ ступеня. Зміст базової і  середньої освіти створює передумови для всебічного розвитку особистості і визначається на засадах науковості і систематичності знань, їх значущості для соціального становлення людини.
Основна школа забезпечує базову загальну середню освіту, що разом із початковою є фундаментом загальноосвітньої підготовки, формує в учнів готовність до вибору і реалізації шляхів подальшого здобуття освіти. Зміст освіти на цьому ступені є єдиним для всіх учнів.  При формуванні змісту допрофільної освіти та варіативної складової навчального було  максимально врахувано освітні потреби учнів і батьків, що випливають з результатів анкетування, опитування, моніторингу навченості та природніх задатків здобувачів освіти.

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планів відповідного рівня.

Клас

Кількість годин на рік

1 клас

805

2 клас

875

3 клас

910

4 клас

910

Разом

3500

5клас

1050

6 клас

1155

7 клас

1172,5

8 клас

1207,5

9 клас

1260

Разом

5845

 

Базові навчальні предмети, що становлять інваріантну складову змісту середньої освіти, є обов'язковими і вивчатимуться на рівні державного стандарту на всіх профілях.  З метою врахування індивідуальних освітніх потреб та інтересів школярів, діагностування прогалин в знаннях учнів, організації роботи зі здібними та обдарованими учнями, проводяться індивідуальні та групові заняття з різних дисциплін.

Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчального закладу самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.

 

Розділ 5. Особливості організації освітнього процесу

 

          Школа  працює  за  п’ятиденним  робочим  тижнем,  вихідні  дні  -  субота  і  неділя.

          Відповідно до  Закону  України  ,,Про  освіту”   тривалість  уроку  в  2-4  класах  встановлюється  40  хвилин,  в  1  класі  -  35  хвилин. Тривалість перерв, під час яких не відбувається харчування школярів – 10 хв., під час яких учні харчуються – 10 хв., Школа  працює  в  такому  режимі:

1-9  класи – початок занять о 8.3 0 – навчаються у приміщенні школи.        

Для учнів 1-4 класів за бажанням їхніх батьків або осіб, які їх замінюють, працює 1  група продовженого дня.

Відповідно    Закону  України  ,,Про    освіту”  кожен навчальний  рік  розпочинається  1  вересня  святом - День  знань.

Структура навчального року (тривалість навчальних занять, поділ на семестри  та режим роботи) встановлюються навчальним закладом у межах часу, передбаченого робочим навчальним планом.  Тривалість канікул протягом навчального року  повинна становити не менш як 30 календарних днів.

Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у закладі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.

Згідно статті 12 р. ІІ  Закону  України  ,,Про    освіту”  навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової, основної школи, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.  

Навчальна практика та  навчальні екскурсії для учнів 1-8 класів, згідно рішення педагогічної ради проводяться протягом навчального року.

Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена сільською радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та  переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.

Поділ  класів  на  групи  при  вивченні  окремих  предметів  здійснюється  відповідно  до  нормативів,  затверджених  наказами  Міністерства  освіти  і  науки  України  від  20.02.2002   № 128 зі змінами внесеними наказом № 921 від 17.08.2012 та № 401 від 08.04.2016.

 

Розділ 6. Показники (вимірники) реалізації освітньої програми

 

На рівні школи розроблена система показників (внутрішній моніторинг), що дозволяє  судити про те, наскільки ефективно реалізується освітня програма, тобто наскільки реальний "продукт" діяльності школи відповідає ідеальній "моделі" випускника. При цьому об’єктами, механізмами  та термінами  контролю є :

  • кадрове забезпечення освітньої діяльності (підвищення кваліфікації педагогічних працівників (форма проходження на вибір учителя) – не менше 150 годин протягом 5 років, атестація – 1 раз на 5 років,  добровільна сертифікація – 1 раз на 3 роки,  участь у різних методичних заходах, конференціях, вебінарах, семінарах, конкурсах,  тренінгах, онлайн-курсах, дистанційне навчання – протягом року);

  • навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності (наявність документів, визначених нормативно- правовими актами з питань освіти, необхідної кількості підручників та навчально-методичної літератури з усіх навчальних дисциплін для самостійної роботи та дистанційного навчання– 2 рази на рік);

  • матеріально-технічне  забезпечення освітньої діяльності (відповідність ліцензійним та акредитаційним вимогам: шкільні кабінети, класні кімнати,  спортзал, бібліотека, сучасна їдальня, буфет,  наявність інтернету – 2 рази на рік);

  • якість проведення навчальних занять (вивчення системи роботи педагогічних працівників – 1 раз на 5 років, тематичний контроль знань, класно-узагальнюючий контроль – за потребою);

  • моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей) (вивчення рівня навчальних досягнень з предмета – 1 раз на 5 років, циклу предметів – за потребою, освітньої галузі – 1 раз на 5 років,  різні види оцінювання, що відповідають «Загальним критеріям оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які є обовязковою складовою навчальної програми з предмета - на кожному уроці), тематичне – в кінці кожної теми, семестрове – в кінці кожного семестру, річне – в кінці року, державна підсумкова атестація – в кінці навчального року, зовнішнє незалежне оцінювання – в кінці навчального року, результати участі у предметних та  творчих  конкурсах різного рівня – протягом навчального року, участь у спортивних змаганнях – протягом навчального року, інтелектуальних випробовуваннях – протягом навчального року);

  • моніторинг оцінювання ступеня задоволення здобувачів освіти (соціологічні (анонімні) опитування учнів і випускників – 1 раз на рік);

  • продовження навчання (аналіз вступу у НЗ України та за її межами -1 раз на рік).

Результати

Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти школи є:

  • оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності в школі;

  • постійний моніторинг змісту освіти; 

  • спостереження за реалізацією освітнього процесу;

  • моніторинг технологій навчання;

  • моніторинг ресурсного потенціалу школи;

  • моніторинг управління ресурсами та процесами;

  • спостереження  за  станом  соціально-психологічного  середовища школи;

  • контроль  стану  прозорості  освітньої  діяльності  та  оприлюднення інформації щодо її результатів; 

  • розроблення  рекомендацій  щодо  покращення  якості  освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні.

 

Розділ 7. Процеси розвитку, виховання і соціалізації в школі

 

Виховання учнів  у навчальному закладі здійснюється під час проведення уроків, у процесі позаурочної та позашкільної роботи. Цілі виховного процесу в навчальному закладі визначаються на основі принципів, закладених у Конституції та законах України, інших нормативно-правових актах.        

Весь навчально-виховний процес у школі зорієнтований  на учня, розвиток його талантів, виховання на цінностях, цінностях загальнолюдських, цінностях поваги до іншої людини, цінностях любові до власної країни. Це пронизує весь зміст освіти і весь процес навчання. Виховання позитивних рис характеру та чеснот здійснюється через наскрізний досвід та зміст освіти.

Роль окремих виховних моментів під час навчання за наскрізними темами різна і залежить від  їх мети і змісту та від того, наскільки тісно той чи інший захід пов’язаний із конкретною наскрізною темою, життєвим досвідом учнів та їх інтересами. Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через: організацію навчального та виховного середовища, а зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного розвитку учня.

 

Наскрізна лінія

Коротка характеристика

Екологічна безпека й сталий розвиток

Формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства, усвідомлення важливості сталого розвитку для майбутніх поколінь.

Проблематика наскрізної лінії реалізується через завдання з реальними даними про використання природних ресурсів, їх збереження та примноження. Аналіз цих даних сприяє розвитку бережливого ставлення до навколишнього середовища, екології, формуванню критичного мислення, вміння вирішувати проблеми, критично оцінювати перспективи розвитку навколишнього середовища і людини. 

На базі школи  працює гурток «Краєзнавчий  «Глобус», який сприяє розвитку саме цієї компетентності. В рамках роботи даного гуртка планується у найближчі роки працювати над проектами «Зелене село», «Очистимо планету від пластику», «Вторинне використання паперу». Можливі екологічні уроки на відкритому повітрі для учнів початкової школи. Лідери учнівського самоврядування виступили з пропозицією чотири рази на рік проводити толоку поблизу та на території школи. Клуб «Екології та спорту» запропонував учням школи І ступеня взяти участь в акції «Годівничка»(з метою виготовлення та розміщення годівничок на території масиву) та в проектах «Бути здоровим – модно», «Діти за гуманне ставлення до тварин».

 

Громадянська відповідальність

Сприятиме формуванню відповідального члена громади і суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства. Ця наскрізна лінія освоюється в основному через колективну діяльність (дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо), яка поєднує окремі предмети між собою і розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок.

В рамках розвитку соціальної і громадянської компетентності діє учнівське самоврядування, яке намагається втілити принципи і механізми функціонування суспільства в межах школи.  У подальшому учнівський та учительський колективи намагатимуться діяти так, щоб активна участь у житті школи  викликала в учнів якомога більше позитивних емоцій, а її зміст — був націлений на формування порядності, старанності, систематичності, послідовності, посидючості і чесності. Прикладом вчителя, що покликаний зіграти важливу роль у формуванні толерантного ставлення до світу, є керівник  гуртка «Живи за правилами»,  який вчить не тільки  поважати  товаришів, незалежно від рівня навчальних досягнень, а й поціновувати все надбання цивілізації.

Здоров'я і безпека

Завданням наскрізної лінії є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище і буде реалізуватися упродовж двох наступних років через завдання з реальними даними про безпеку і охорону здоров’я під час занять на уроках  основ здоров’я для формування здорового способу  життя учнів 1-4 класів психологічна служба школи планує провести навчальні квести «Здоровим будь» та «Здоровий дух у здоровому тілі». Текстові завдання, пов’язані з середовищем дорожнього руху, рухом пішоходів і транспортних засобів розробили упродовж травня – червня творча група класних керівників під керівництвом учителя з основ здоров'я для інформування  про можливі негативні наслідки в разі не виконання правил дорожнього руху. Упродовж двох років традиційно звертатиметься увага  на проблеми, пов’язані із ризиками для життя і здоров’я.  Адміністрація школи  разом із класними керівниками спланувала і розробила ряд заходів спрямованих на вирішення проблем пов'язаних з саморегуляцією поведінки  у діяльності та спілкуванні, використання вільного часу з урахуванням можливостей і потреб, формування та реалізації валеологічної культури у внутрішкільному житті: « Моніторинг психологічного та емоційного стану учнів у навчально-виховному процесі», інформування класних керівників про результати моніторингу та залучення педагогічного й учнівського колективів до співпраці у вирішенні питань і проблем  що виникли. Заплановані інтерактивні акції, фут-квести, психологічні практикуми, тренінгові заняття зроблять приємним пошук оптимальних методів вирішення і розв’язування задач та зможуть викликати в учнів чимало радісних емоцій.

Підприємливість і фінансова грамотність

Наскрізна лінія націлена на розвиток лідерських ініціатив, здатність успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі, забезпечення кращого розуміння учнями практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо).

Ця наскрізна лінія пов'язана з розв'язуванням практичних завдань щодо планування господарської діяльності та реальної оцінки власних можливостей, складання сімейного бюджету, формування економного ставлення до природних ресурсів. В рамках  розвитку учнівської підприємливості та фінансової грамотності буде спрямована у подальші 2 роки  робота учнівського самоврядування , яке вже виступило з ініціативою про проведення у 2019/2020 н.р. благодійних ярмарок 4 рази на рік з метою здійснення заощаджень для благодійних цілей. Крім того з метою формування економного ставлення до природних ресурсів заплановано збір макулатури та пластику, зароблені кошти будуть витрачені для закупівлі енергозберігаючих ламп.

 

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання та виховної діяльності, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості створювати умови для самостійного виведення нового знання, перевірці його на практиці і встановлення причинно-наслідкових зв’язків шляхом створення проблемних ситуацій, організації спостережень, дослідів та інших видів діяльності. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги,  квести, інтерактивні уроки  (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.  Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання.

Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких на засіданнях клубів звітують про виконану роботу перед комісією, до складу якої увійдуть учні, батьки, вчителі.

Можливо проводити заняття в малих групах, бригадах і ланках (у тому числі робота учнів у парах змінного складу) за умови, що окремі учні виконують роботу бригадирів, консультантів, тобто тих, хто навчає малу групу.

Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань).

Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відео-уроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.

 

 Розділ 8. Програмно-методичне забезпечення освітньої програми

 

Реалізація змісту освіти у школі та досягнення прогнозованого результату її роботи забезпечується програмно-методичним матеріалом, що відповідає Переліку навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти І,ІІ ступенів, затвердженого наказами МОН від 07.06.2017 №804, від 23.10.2017 №1407, 14.07.2016 №826,  від 29.05.2015 №584.

Для учнів 1-2 х класів відповідно Типової освітньої програми НУШ-2 авторського колективу під керівництвом Шияна Р.Б., затвердженої наказом  № 268 від 21.03.2018;

Для учнів 3-4 класів відповідно додатку №1 до Типової освітньої програми, затвердженої наказом №407 від 20.04.2018;  

Постанова  Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти»

Для учнів 5-9-х класів  відповідно таблиці №12 до наказу №405 від 20.04.2018;

 

 

 

НУШ2

 

                                                     Освітня програма

                                   закладу загальної середньої освіти І ступеня

 

Загальні положення освітньої програми  закладу загальної середньої освіти І ступеня для 1-2  класів

Цикл І-ІІ  (1 – 2 клас)

Освітня програма Вільшанської зош І-ІІ ступенів загальної середньої освіти        І ступеня (початкова освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та на основі проекту від 29.11.2017 року «Типової освітньої програми початкової освіти. Цикл І - ІІ (1-2 класи)» за редакцією Р.Шияна.

 

Метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей, розвиток самостійності, творчості та допитливості.

 Вимоги до обов’язкових результатів навчання визначаються з урахуванням компетентнісного підходу до навчання, в основу якого покладено ключові компетентності.

7. До ключових компетентностей належать:

1) вільне володіння державною мовою, що передбачає уміння усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також любов до читання, відчуття краси слова, усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях;

2) здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами, що передбачає активне використання рідної мови в різнихкомунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади, можливість розуміти прості висловлювання іноземною мовою, спілкуватися нею у відповідних ситуаціях, оволодіння навичками міжкультурного спілкування;

3) математична компетентність, що передбачає виявлення простих математичних залежностей в навколишньому світі, моделювання процесів та ситуацій із застосуванням математичних відношень та вимірювань, усвідомлення ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини;

4) компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій, що передбачають формування допитливості, прагнення шукати і пропонувати нові ідеї, самостійно чи в групі спостерігати та досліджувати, формулювати припущення і робити висновки на основі проведених дослідів, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження;

5) інноваційність, що передбачає відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі (клас, школа, громада тощо), формування знань, умінь, ставлень, що є основою компетентнісного підходу, забезпечують подальшу здатність успішно навчатися, провадити професійну діяльність, відчувати себе частиною спільноти і брати участь у справах громади;

6) екологічна компетентність, що передбачає усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміючи важливість збереження природи для сталого розвитку суспільства;

7) інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає опанування основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях;

8) навчання впродовж життя, що передбачає опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання, організацію власного навчального середовища, отримання нової інформації з метою застосування її для оцінювання навчальних потреб, визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення, навчання працювати самостійно і в групі;

9) громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, усвідомленням рівних прав і можливостей, що передбачають співпрацю з іншими особами для досягнення спільної мети, активність в житті класу і школи, повагу до прав інших осіб, уміння діяти в конфліктних ситуаціях, пов’язаних з різними проявами дискримінації, цінувати культурне розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України, дбайливе ставлення до власного здоров’я і збереження здоров’я інших людей, дотримання здорового способу життя;

10) культурна компетентність, що передбачає залучення до різних видів мистецької творчості (образотворче, музичне та інші види мистецтв) шляхом розкриття і розвитку природних здібностей, творчого вираження особистості;

11) підприємливість та фінансова грамотність, що передбачають ініціативність, готовність брати відповідальність за власні рішення, вміння організовувати свою діяльність для досягнення цілей, усвідомлення етичних цінностей ефективної співпраці, готовність до втілення в життя ініційованих ідей, прийняття власних рішень.

12. Основою формування ключових компетентностей є досвід здобувачів освіти, їх потреби, які мотивують до навчання, знання та вміння, які формуються в різному освітньому середовищі (школі, родині), різноманітних соціальних ситуаціях і зумовлюють формування ставлення до них.

 13. Спільними для всіх ключових компетентностей є такі вміння, як читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, здатність логічно обґрунтовувати позицію, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, співпрацювати з іншими особами 

14. Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей здобувачів освіти визначено за такими освітніми галузями:

мовно-літературна (українська мова та література, мови та літератури відповідних корінних народів і національних меншин, іншомовна освіта);

математична;

природнича;

технологічна;

інформатична;

соціальна і здоров’язбережувальна;

громадянська та історична;

мистецька;

фізкультурна.

15.. Компетентнісний потенціал кожної освітньої галузі забезпечує формування всіх ключових компетентностей.

Для кожної освітньої галузі визначено мету та загальні результати навчання здобувачів освіти в цілому. За ними впорядковано обов’язкові результати навчання здобувачів освіти, які є основою для їх подальшого навчання на наступних рівнях загальної середньої освіти.

 

Освітня програма початкової освіти окреслює  підходи до планування й організації закладом початкової освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової освіти.

 

Освітня програма визначає:

  • загальний обсяг навчального навантаження та очікувані результати навчання здобувачів освіти, подані в рамках освітніх галузей;

  • перелік та пропонований зміст освітніх галузей, укладений за змістовими лініями;

  • орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін тощо, зокрема їхньої інтеграції, а також логічної послідовності їхнього вивчення;

  • рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

  • вимоги до осіб, які проводитимуть навчання за цією програмою.

 

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін. До освітньої програми додано навчальний план, що пропонує підхід до організації освітнього процесу

Освітню програму укладено за такими освітніми галузями:

Мовно-літературна, у тому числі:

Українська мова та література;

Іншомовна освіта (ІНО)

Математична (МАО)

Природнича (ПРО)

Технологічна (ТЕО)

Інформатична (ІФО)

Соціальна і здоров’язбережувальна (СЗО)

Громадянська та історична (ГІО)

Мистецька (МИО)

Фізкультурна (ФІО)

 Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах

1-2 класи

- Постанови Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» для 1-х класів;

- Наказ МОН України №268 від 21.03.2018 
«Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1-2-х класів закладів загальної середньої освіти»;

3-4 класи

- Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти» для 2-4-х класів;

- Наказ МОН України№ 407 від 20.04.2018 
«Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти І ступеня».

Загальний обсяг навчального навантаження

Загальний обсяг годин по 1-х класу 1575 годин/навчальний рік

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 3-4-х класів складає 1820 годин/навчальний рік:

для 3-х класу – 910 годин/навчальний рік,

для 4-х класу – 910 годин/навчальний рік. 

Метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей та розвиток самостійності, творчості, допитливості, що забезпечують її готовність до життя в демократичному й інформаційному суспільстві, продовження навчання в основній школі.

Початкова освіта передбачає поділ на два цикли – 1–2 класи і 3–4 класи, що враховують вікові особливості розвитку та потреб дітей і дають можливість забезпечити подолання розбіжностей у їхніх досягненнях, зумовлених готовністю до здобуття освіти.

Враховуючи інтегрований характер компетентності, у процесі реалізації Типової освітньої програми або Освітніх програм рекомендується використовувати внутрішньопредметні і міжпредметні зв’язки, які сприяють цілісності результатів початкової освіти та переносу умінь у нові ситуації.

Вимоги до дітей, які розпочинають навчання у початковій школі, враховують досягнення попереднього етапу їхнього розвитку (виховання в дитячому садочку).

Період життя дитини від п’яти до шести (семи) років (старший дошкільний вік) визначається цілісною зміною її особистості, готовністю до нової соціальної ситуації розвитку. Пріоритетом цього процесу є формування і розвиток базових особистісних якостей дітей: спостережливості, допитливості, довільності поведінки, міжособистісної позитивної комунікації, відповідальності, діяльнісного і різнобічного освоєння навколишньої дійсності та ін. Потенційно це виявляється у певному рівні готовності дитини до систематичного навчання – фізичної, соціальної, емоційно-ціннісної, пізнавальної, мовленнєвої, творчої.

Зберігаючи наступність із дошкільним періодом дитинства, початкова школа забезпечує подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формує здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховує ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я.

Контроль і оцінювання навчальних досягнень здобувачів здійснюються на суб’єкт-суб’єктних засадах, що передбачає систематичне відстеження їхнього індивідуального розвитку у процесі навчання. За цих умов контрольно-оцінювальна діяльність набуває для здобувачів формувального характеру. Контроль спрямований на пошук ефективних шляхів поступу кожного здобувача у навчанні, а визначення особистих результатів здобувачів не передбачає порівняння із досягненнями інших і не підлягає статистичному обліку з боку адміністративних органів.

Упродовж навчання в початковій школі здобувачі освіти опановують способи самоконтролю, саморефлексії і самооцінювання, що сприяє вихованню відповідальності, розвитку інтересу, своєчасному виявленню прогалин у знаннях, уміннях, навичках та їх корекції.

Навчальні досягнення здобувачів у 1- класах підлягають вербальному, формувальному оцінюванню.

Реалізація освітньої програми початкової освіти забезпечує всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей та розвиток самостійності, творчості, допитливості, що забезпечують її готовність до життя в демократичному й інформаційному суспільстві, продовження навчання в основній школі.

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах І ступеня (додаток)

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах закладу загальної середньої освіти І ступеня .

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру першого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план початкової школи передбачає реалізацію освітніх галузей Державного стандарту початкової освіти через структурування змісту початкової освіти на засадах інтегрованого підходу у навчанні. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову.

Відповідно до мов навчання у школі  передбачено варіант навчального плану початкової школи з українською мовою навчання. Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, обов'язкову для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від їх підпорядкування і форм власності, та варіативну, в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової ,індивідуальні години для роботи з відстаючими учнями.

На основі навчального плану у школі складається на кожен навчальний рік робочий навчальний план з конкретизацією варіативної складової, враховуючи особливості регіону та індивідуальні освітні потреби учнів. Повноцінність початкової освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових, які в обов'язковому порядку фінансуються з відповідних бюджетів.

Освітня галузь «Мови і літератури» з урахуванням вікових особливостей учнів у навчальних планах реалізується через окремі предмети «Українська мова (мова і читання)», «Іноземна мова».

Освітні галузі «Математика», «Природознавство» реалізуються через однойменні окремі предмети, відповідно, - «Математика», «Природознавство».

Освітня галузь «Суспільствознавство» реалізується предметом «Я у світі».

Освітня галузь «Здоров'я і фізична культура» реалізується окремими предметами «Основи здоров'я» та «Фізична культура».

Освітня галузь «Технології» реалізується через окремі предмети «Трудове навчання» та «Інформатика».

Освітня галузь «Мистецтво» реалізується окремими предметами «Образотворче мистецтво» і «Музичне мистецтво».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Варіативна складова навчальних планів використовується на: на вивчення предметів інваріантної складової, індивідуальні години для роботи з відстаючими учнями.

Варіативність змісту початкової освіти реалізується також через запровадження в навчальних програмах резервного часу, що створює простір для задоволення освітніх потреб учнів, вирівнювання їх досягнень, розвитку наскрізних умінь тощо.

Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів. Змістове наповнення предмета «Фізична культура» заклад освіти формує самостійно з варіативних модулів відповідно до статево-вікових особливостей учнів, їх інтересів, матеріально-технічної бази навчального закладу, кадрового забезпечення, регіональних та народних традицій.

Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту» та Статуту школи.

Навчальні плани зорієнтовані на роботу початкової школи за 5-денним навчальними тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель/вчителька у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості перевіряти його на практиці й встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті початкової освіти, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної галузі..

Змістові лінії кожної освітньої галузі в межах І-ІІ циклів реалізовуються паралельно та розкриваються через «Пропонований зміст», який окреслює можливий навчальний матеріал, на підставі якого будуть формуватися очікувані результати навчання та відповідні обов’язкові результати навчання.

Освітня програма ґрунтується на компетентнісному підході, теми/ тези рубрики «Пропонований зміст» і не передбачає запам’ятовування учнями визначень термінів і понять, а активне конструювання знань та формування умінь, уявлень через досвід практичної діяльності.

 

Очікувані результати навчання, окреслені в межах кожної галузі, досяжні, якщо використовувати інтерактивні форми і методи навчання – дослідницькі, інформаційні, мистецькі проекти, сюжетно-рольові ігри, інсценізації, моделювання, ситуаційні вправи, екскурсії, дитяче волонтерство тощо.

 

Мовно-літературна освітня галузь

 

Рідномовна освіта (українська мова і література)

 

Пояснювальна записка

 

Освітню програму з рідномовної освіти створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

 

Метою  рідномовної освіти для загальної середньої освіти є розвиток здатності спілкуватися українською мовою для духовного, культурного й національного самовияву, послуговуватися нею в особистому і суспільному житті, у міжкультурному діалозі, бачити її передумовою життєвого успіху; плекання здатності спілкуватися рідною мовою, формування шанобливого ставлення до культурної спадщини; збагачення емоційно-чуттєвого досвіду.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями рідномовної освіти у початковій школі є:

 

  • виховання стійкої мотивації до читання та прагнення вдосконалювати своє мовлення;

  • сприяння індивідуальному самовияву учнів та взаємодії між ними через розвиток комунікативних умінь, зокрема діалогічного мовлення, театралізацію;

  • розвиток уміння вдумливого читання і базових правописних умінь;

  • збагачення духовного світу учнів через естетичне сприймання творів художньої літератури та медіапродуктів;

  • розвиток уяви та творчого мислення учнів за допомогою творів літератури та мистецтва, медіатекстів, театралізації, гри;

  • формування умінь опрацьовувати тексти різних видів (художні, науково-популярні, навчальні, медіатексти);

  • розвиток здатності спостерігати за мовними явищами, експериментувати зі звуками, словами, фразами, зокрема і в мовних іграх, для опанування початкових лінгвістичних знань і норм української мови;

  • створення сприятливого мовного середовища у школі, зокрема й через пізнання сучасної дитячої літератури різної тематики та жанрів.

 

Відповідно до окреслених завдань, у початковому курсі рідномовної освіти виокремлено такі змістові лінії: «Взаємодіємо усно», «Читаємо», «Взаємодіємо письмово», «Досліджуємо медіа», «Досліджуємо мовлення», «Театралізуємо».

Комунікативна компетентність, зокрема вільне володіння українською мовою та спілкування рідною мовою, виявляється в безпосередньому та опосередкованому спілкуванні.

Для формування комунікативної компетентності в умовах безпосереднього спілкування програма пропонує розгортати навчальну діяльність у межах змістової лінії «Взаємодіємо усно» (мовець / слухач – слухач / мовець). Ця змістова лінія передбачає залучення учнів до дій зі сприймання, перетворення, виокремлення, аналізу й інтерпретації, оцінювання та використання усної інформації в реальній мовленнєвій практиці (бесіда, дискусія у класі, мікродискусія в групі, обговорення в парі тощо).

Для становлення комунікативної компетентності в умовах опосередкованого спілкування (на відстані у просторі та часі) запропоновано змістові лінії «Читаємо» (читач – автор), «Взаємодіємо письмово» (автор – читач), «Досліджуємо медіа» (читач / глядач / слухач – автор). Ці змістові лінії забезпечують здобуття досвіду опосередкованого спілкування, опанування кола знань (понять, уявлень) та вмінь, що дають змогу учням удосконалювати комунікативну компетентність.

Змістова лінія «Читаємо» спрямована на розвиток мотивації дітей до читання, залучення їх до читацької діяльності, яка ґрунтується на учнівській ініціативності та самостійності у доборі текстів для читання та інтерпретації прочитаного. Під час читання учні розвивають уміння сприймати та аналізувати текст, оцінювати прочитане та перетворювати інформацію, уявляти, мислити творчо.

Змістова лінія «Взаємодіємо письмово» передбачає залучення учнів до реальної писемної практики, зокрема за допомогою цифрових пристроїв та в режимі онлайн. Результатом такої роботи є базові вміння створювати писемні висловлювання у реальному та віртуальному просторі та редагувати їх.

Змістова лінія «Досліджуємо медіа» передбачає ознайомлення школярів з основами медіаграмотності. Діти формують уявлення про межу між реальним світом і світом мас-медіа. Вони вчаться інтерпретувати, аналізувати, оцінювати медіатексти (фільм, мультфільм, реклама, фотографія тощо) та створювати прості медіапродукти. Змістова лінія «Досліджуємо медіа» пропонує інструмент для активного критичного освоєння комунікативного медіасередовища.

Змістова лінія «Досліджуємо мовлення» забезпечує дослідження мовних закономірностей і формування на цій основі свідомих мовленнєвих умінь (орфоепічних, лексичних, граматичних, правописних, стилістичних, словотвірних). Також у межах цієї змістової лінії учні опановують виражальні засоби художніх текстів, що в цілому сприяє творенню індивідуального стилю мовлення.

Змістова лінія «Театралізуємо» слугує розвитку комунікативних умінь учнів, зокрема вміння моделювати різні ситуації спілкування, обирати відповідні комунікативні стратегії, досліджувати несловесні засоби спілкування. Увага до несловесних засобів приділятиметься і в змістових лініях «Взаємодіємо усно» та «Досліджуємо медіа», а сам прийом театралізації може використовуватися й у змістовій лінії «Читаємо».

Специфіка змістової лінії «Театралізуємо» пов’язана з формуванням уявлення про театр як місце, де учні здобувають досвід співчуття та співпереживання. Тому в межах змістової лінії «Театралізуємо» учні досліджують чужу (глядач) та власну (актор) експресію. Ця змістова лінія передбачає залучення учнів до сценічної творчості, в умовах якої школярі набувають акторського досвіду, зокрема імпровізації, що забезпечує розвиток у дитини емоційного інтелекту, творчого мислення, самосвідомості й самоефективності, уміння мобілізувати інших, ініціативності, уміння долати бар’єри, пов’язані з неоднозначністю, невизначеністю та ризиками, співпрацювати з іншими особами. 

Мовно-літературна освітня галузь

Іншомовна освіта (англійська)

Пояснювальна записка

 

Освітню програму з іншомовної освіти створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

 

Метою іншомовної освіти для загальної середньої освіти є формування іншомовної комунікативної компетентності для безпосереднього та опосередкованого міжкультурного спілкування, що забезпечує розвиток інших ключових компетентностей і задоволення різних життєвих потреб дитини.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями іншомовної освіти у початковій школі є:

 

  • здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених цією програмою;

  • розуміти на слух зміст автентичних текстів;

  • читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту;

  • здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань;

  • адекватно використовувати досвід, набутий під час вивчення рідної мови та інших навчальних предметів;

  • використовувати в разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів;

  • критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб;

  • висловлювати свої думки, почуття та ставлення;

  • ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування;

  • обирати й застосовувати доцільні комунікативні стратегії відповідно до різних потреб;

  • ефективно користуватися навчальними стратегіями для самостійного вивчення іноземних мов.

 

Зміст навчання забезпечується єдністю предметного, процесуального та емоційно-ціннісного компонентів і створюється на засадах опанування іноземної мови в контексті міжкультурної парадигми, що передбачає ознайомлення з культурою народу, чию мову вивчають учні. Такий підхід зумовлює формування готовності до міжкультурної комунікації в межах типових сфер, тем і ситуацій спілкування, визначених навчальною програмою. На кінець 2-го класу учні загальноосвітніх навчальних закладів досягають рівня Pre-А1, а на кінець 4-го класу – рівня А1. Ці рівні характеризують результати

Лімпіади.png

навчальних досягнень в кожному виді мовленнєвої діяльності та узгоджуються із «Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти»[1].

Відповідно до мети іншомовної освіти та завдань у початковій школі, виокремлено такі змістові лінії: «Сприймання на слух», «Зорове сприймання», «Усна взаємодія», «Усне висловлювання», «Писемна взаємодія», «Писемне висловлювання», «Онлайн взаємодія».

Іншомовна комунікативна компетентність виявляється в безпосередньому та опосередкованому міжкультурному спілкуванні. Для формування комунікативної компетентності в умовах безпосереднього спілкування програма пропонує розгортати навчальну діяльність у межах змістових ліній «Сприймання на слух», «Усна взаємодія», «Усне висловлювання». Змістова лінія «Сприймання на слух» передбачає залучення учнів до дій зі сприймання коротких простих запитань, тверджень, вказівок, інструкцій та реагування на них вербально і/ або невербально. Змістова лінія «Усна взаємодія» спрямована на розвиток умінь розпізнавати знайомі слова повсякденного вжитку у знайомому контексті; ставити запитання та давати відповіді про себе та щоденні справи. Змістова лінія «Усне висловлювання» передбачає творення коротких фраз про себе, надавання базової персональної інформації (наприклад, ім’я, адреса, родина, національність).

Для становлення комунікативної компетентності в умовах опосередкованого спілкування (на відстані в просторі та часі) запропоновано змістові лінії «Зорове сприймання» (читач – автор), «Писемна взаємодія», «Писемне висловлювання», «Онлайн взаємодія». Усі перелічені змістові лінії забезпечують для учня здобуття досвіду опосередкованого спілкування та опанування низки комунікативних умінь, що дасть змогу учням розвивати комунікативну компетентність. Змістова лінія «Зорове сприймання» передбачає сприймання та розпізнавання знайомих слів у супроводі малюнків. У рамках змістової лінії «Писемне висловлювання» учні навчаються писати короткі фрази для надання базової інформації. Результатом опрацювання змістової лінії «Онлайн взаємодія» є оволодіння вміннями встановлювати базовий соціальний контакт онлайн, вживаючи найпростіші ввічливі форми вітання та прощання, та розміщувати прості твердження про себе у форматі онлайн.

 

Математична освітня галузь

Пояснювальна записка

  • Освітня програма з математики для 1 – 4  класів спрямована на формування  в учнів математичної ключової і предметної компетентностей, реалізацію мети та загальних цілей освітньої галузі, визначених у Державному стандарті початкової освіти .

При конструюванні програми головний акцент зроблено на реалізацію компетентнісного підходу у викладанні математики. Визначальними у структурі програми є обов’язкові  та очікувані результати навчання на кінець другого та четвертого класів.

  Такий підхід дає можливість чітко бачити, якими компетентностями мають оволодіти молодші школярі на першому та другому циклах початкової освіти, а вчитель не мусить концентрувати свою увагу на вивченні однакового для всіх обсягу і змісту   матеріалу, залишаючи за собою право його вибору з урахуванням вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб учнів шляхом розроблення  власної освітньої програми.

  Метою математичної освітньої галузі Стандарт визначає «розвиток математичного мислення дитини, здатностей розуміти й оцінювати математичні факти й закономірності, робити усвідомлений вибір, розпізнавати в повсякденному житті проблеми, які можна розв’язувати із застосуванням математичних методів, моделювати процеси та ситуації для вирішення проблем».

  У відповідності із загальними цілями найважливішими завданнями навчання математики можуть бути:  

  • формування  здатності розпізнавати серед повсякденних проблем ті, які можна розв’язати із застосуванням математичних методів та способів;

  • розвиток уміння здійснювати дослідження,  аналіз,  планування  послідовності  дій   для розв’язання  повсякденних проблем математичного змісту, зокрема й сюжетних задач; 

  • формування та розвиток  усвідомлених і міцних обчислювальних навичок;

  • вироблення вміння описувати побачене, почуте, прочитане за допомогою простих  математичних моделей; 

  • формування  відповідального ставлення щодо висування гіпотез, їх оцінки, доведення  або спростування, обґрунтування свого вибору;

  • вироблення досвіду дослідження просторових відношень, форм об’єктів навколишнього світу, конструювання площинних та об’ємних геометричних фігур;

  • вироблення  вміння сприймати,  перетворювати та оцінювати отриману інформацію, використовуючи різні джерела, у тому числі й засоби інформаційно-комунікаційних технологій.

У початковому курсі математичної освіти відповідно до зазначеної мети і сформульованих завдань виділено такі змістові лінії: «Лічба», «Числа. Дії з числами», «Вимірювання величин», «Просторові відношення. Геометричні фігури», «Робота з даними».

  У межах змістових ліній «Лічба», «Числа. Дії з числами» здійснюється формування поняття числа,  насамперед, розуміння учнями принципу утворення різних видів чисел (натуральних одноцифрових, натуральних багатоцифрових, дробових тощо) та способів виконання дій з цими числами ‒ порівняння, додавання, віднімання, множення та ділення. Крім того, розгортається робота з дослідження законів і властивостей, способів виконання  арифметичних дій під час розв’язання повсякденних проблем математичного змісту, зокрема й сюжетних задач. 

У рамках змістової  лінії «Вимірювання величин», опираючись на суб’єктний досвід та навички дослідницької роботи, молодші школярі вчаться вимірювати величини довжини, маси, температури, часу, місткості (об’єму) за допомогою підручних засобів і вимірювальних приладів, оперувати  грошима. 

Разом з тим, учні  виконують перетворення, порівняння, додавання і віднімання іменованих чисел, розв’язують повсякденні проблеми математичного змісту, в тому числі й сюжетні задачі, використовуючи різні одиниці вимірювання величин.

У процесі навчальної роботи з різного роду величинами виокремлюється також і робота з геометричним матеріалом, дослідження просторових відношень та геометричних фігур різних форм, конструювання площинних та об’ємних фігур з підручного матеріалу, створення макетів реальних та уявних об’єктів різних конструкцій, виконання простих завдань, описаних у математичних текстах, в т.ч. й сюжетних задачах геометричного змісту (змістова лінія «Просторові відношення. Геометричні фігури»).

Формування в учнів уміння аналізувати повсякденні проблеми математичного змісту потребує оволодіння ними математичним моделюванням як прийомом діяльності при дослідженні реальних об’єктів і процесів та при розв’язуванні навчально - пізнавальних і практико зорієнтованих задач, використовуючи різні джерела інформації, в тому числі й засоби інформаційно-комунікаційних технологій.

З прикладами так званих «фізичних» моделей школярі зустрічаються ще в  дошкіллі: іграшки, що оточують дитину, фотографія людини, глобус  та ін., а математичне моделювання – це створення моделей та їх дослідження засобами математики.

З 1-го класу учнів варто привчати до роботи з різного виду простими математичними моделями, оскільки вони так чи інакше допомагають виділити, впорядкувати, проаналізувати та зафіксувати дані (подані в умові задачі, зібрані за допомогою опитувальника тощо). Ця робота розгортається у межах змістової лінії «Робота з даними».

Таким чином, упродовж  двох циклів навчання математики  у поєднанні з іншими освітніми галузями у здобувачів початкової освіти здійснюватиметься формування знань, умінь, ставлень, що є сутністю компетентнісного підходу, для забезпечення подальшої здатності успішно навчатися, усвідомлюючи роль математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини. 

 

Природнича освітня галузь

Пояснювальна записка

Освітню програму природничої освітньої галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

 

Метою природничої освітньої галузі для загальної середньої освіти є формування наукового мислення та культури дослідження; розвиток системних уявлень про цілісність та розмаїття природи, утвердження принципів сталого розвитку, ефективної, безпечної і природоохоронної поведінки в довкіллі.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями природничої освітньої галузі у початковій школі є:

  • виховання любові та шанобливого ставлення до природи рідного краю, України, планети Земля;

  • формування екологічно й етично обґрунтованої поведінки у природі, залучення до участі у природоохоронних акціях;

  • розвиток зацікавлення до пізнання природи, оволодіння способами навчально-пізнавальної діяльності, елементарними дослідницькими вміннями (через експерименти, спостереження);

  • поступове формування уявлень про природничо-наукову картину світу через поглиблення початкових знань про природні об’єкти і явища, взаємозв’язки в системі «нежива природа – жива природа», про залежність людини від стану навколишнього середовища та її вплив на нього.

Відповідно до зазначених мети і завдань, виокремлено такі змістові лінії: «Я пізнаю природу», «Я у природі», «Я у рукотворному світі».

Змістова лінія «Я пізнаю природу» спрямована на формування дослідницьких умінь школярів через підтримку допитливості та інтересу до спостережень, експериментів та моделювання для пошуку відповідей на запитання про навколишній світ.

Змістова лінія «Я у природі» передбачає розвиток уявлень молодших школярів про об’єкти та явища природи, встановлення зв’язків між неживою і живою природою, формування бережливого ставлення до природи; вироблення навичок екологічно доцільної поведінки в довкіллі.

Змістова лінія «Я в рукотворному світі» спрямована на формування загальних уявлень про світ, створений людиною, понять про взаємозв’язки людини і природи, слугує джерелом натхнення для пошуку та втілення дитячих винахідницьких ідей та проектів.

Провідна роль у вивченні природничої освітньої галузі належить дослідженням (спостереженням, експериментам), екскурсіям, природоохоронній та проектній діяльності школярів.

 

Технологічна освітня галузь

Пояснювальна записка

Освітню програму технологічної освітньої галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

Метою технологічної освітньої галузі для загальної середньої освіти є формування в учня/ учениці здатності до зміни навколишнього світу засобами сучасних технологій без шкоди для середовища, до використання технологій для власної самореалізації, культурного й національного самовияву.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями технологічної освітньої галузі у початковій школі є:

 

  • залучення учнів до різних видів діяльності, формування вмінь для створення виробу від творчого задуму до його втілення в готовий результат;

  • формування в учнів культури праці та побуту, навичок раціонального ведення домашнього господарства, задоволення власних потреб та потреб інших, відповідальності за результати власної діяльності;

  • формування вміння ефективно використовувати природні матеріали з турботою про навколишнє середовище;

  • створення умов для практичного і творчого застосування традицій і сучасних ремесел.

Зміст технологічної освітньої галузі в початкових класах структурується за такими змістовими лініями: «Технічна творчість і техніка», «Світ технологій», «Світ ремесел», «Побут».

Змістові лінії, які систематизують очікувані результати навчання, спрямовані на формування ключових компетентностей учнів.

 

Змістова лінія «Технічна творчість і техніка» спрямована на залучення учнів до творчої діяльності у процесі конструювання та моделювання під час самостійної або колективної роботи з конструктором. Процес конструювання з готових деталей (моделей) конструктора має на меті сприяти розвитку просторової уяви й елементів творчого та технічного мислення учнів, через читання і зіставлення малюнків, графічних зображень, за якими учні складатимуть конструкції. Учні виконуватимуть макетування об’ємних моделей транспортних засобів, будинків, веж, роботів тощо.

Пропоновані умови: персональний доступ учня / учениці до деталей конструкторів, відповідних графічних зображень схем для конструювання простих моделей; матеріалів для виготовлення та оздоблення виробу

операціями будуть: різання ножицями, склеювання, зв’язування стрічок тощо.

Пропоновані умови: персональний доступ учня / учениці до матеріалів, технологічних карток (схем), необхідних для виготовлення виробу, інструментів та пристосувань, довідникових посібників (книжки з ілюстраціями до творів, набори малюнків до мультфільмів тощо). Організація екскурсій на виробничі об’єднання, перегляд та обговорення відеофільмів про виробництво. Перегляд та обговорення фільмів (мультфільмів), у яких висвітлюється повторне та економне використання матеріалів.

Змістова лінія «Світ ремесел» має на меті формувати в учнів ставлення до творів декоративно-ужиткового мистецтва та ремесел як культурної спадщини українського народу, а також вміння створювати та оздоблювати прості вироби за зразком чи власним задумом, із застосуванням традиційних ремесел або технік декоративно-ужиткового мистецтва. У процесі роботи провідними операціями будуть: різання ножицями, склеювання, зв’язування, різьблення, ліплення тощо.

Пропоновані умови: персональний доступ учня / учениці до виробів, виготовлених традиційними та сучасними ремеслами; матеріалів, інструментів та пристосувань, каталогів, фотографій тощо. Перегляд та обговорення фільмів (мультфільмів), у яких висвітлюються технології традиційних та сучасних ремесел. Відвідування (реально чи віртуально) майстерень народних умільців, музеїв декоративно-ужиткового мистецтва.

Змістова лінія «Побут» має на меті формувати практичні навички організації власної життєдіяльності, розв’язувати практичні завдання у власному побуті, планувати та реалізовувати найпростіші трудові дії (ремонт іграшок, книжок, догляд за рослинами, домашніми тваринами; приготування страв за рецептами; догляд за одягом та взуттям).

Пропоновані умови: персональний доступ учня / учениці до матеріалів, інструментів та пристосувань; об’єктів (іграшок, книжок тощо). Перегляд та обговорення фільмів (мультфільмів), у яких висвітлюються найпростіші дії щодо самостійності в побуті.

Технологічна освітня галузь базується на практичній діяльності учнів. На кожному занятті передбачено виконання практичної роботи. Об’єкти праці для виготовлення учителька добирає, спираючись на побажання учнів.

 

Інформатична освітня галузь

Пояснювальна записка

Освітню програму цієї галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

 

Метою інформатичної освітньої галузі для загальної середньої освіти є формування в учня/ учениці здатності до вирішення проблем із використанням цифрових пристроїв, інформаційно-комунікаційних технологій та критичного мислення для розвитку, творчого самовираження, власного та суспільного добробуту; безпечна та відповідальна діяльність в інформаційному суспільстві.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями інформатичної освітньої галузі у початковій школі є:

 

  • формування відповідальної позиції цифрового громадянина, навичок безпечного й етичного користування цифровими пристроями та мережами;

  • формування початкових умінь розрізняти інформацію різних видів та працювати з нею за допомогою цифрових пристроїв чи без них;

  •  формування початкових умінь визначати, знаходити та зберігати інформацію, необхідну для розв’язання життєвих проблем (навчання, гри тощо), за допомогою цифрових пристроїв, мереж та без них, самостійно та під час групової взаємодії; розрізняти правдиву і неправдиву інформацію різних видів;

  • налагодження комунікації за допомогою цифрових пристроїв та мереж для спільної творчості, співпраці, навчання, гри;

  • формування початкових умінь створювати електронні тексти (зображення, відео, звуки, програми тощо) за допомогою цифрових пристроїв;

  • формування вмінь презентувати себе, власну творчість, ідеї, створені продукти та інші результати індивідуальної та групової діяльності за допомогою цифрових пристроїв.

 

Реалізація поставленої мети та завдань у початковій школі відбувається за змістовими лініями “Я у світі інформації (Дані. Інформація. Моделі)”, “Моя цифрова творчість”, “Комунікація та співпраця”, “Я і цифрові пристрої”, “Відповідальність та безпека в інформаційному суспільстві”.

У рамках змістової лінії “Я у світі інформації (Дані. Інформація. Моделі)” формуються початкові вміння розпізнавати, знаходити, свідомо відбирати, зберігати та опрацьовувати просту інформацію за допомогою цифрових пристроїв та без них. Розпізнавання правдивої і неправдивої інформації в усіх її виявах (текст, зображення, звук тощо) необхідне для формування критичного мислення, що сприяє безпеці в інформаційному просторі дитини. Початкові уявлення про моделі реалізовуються через визначення істотних і неістотних властивостей об’єктів та створення на основі цього простих моделей об’єктів.

Змістова лінія “Моя цифрова творчість” розкривається через практичну діяльність (індивідуальну і групову) зі створення простих інформаційних продуктів (програм, текстів, зображень, відео, звуків, тощо) за допомогою цифрових пристроїв та програм для творчого самовираження, презентації себе і продуктів власної діяльності, вирішення завдань інших освітніх галузей.

В основі змістової лінії “Комунікація та співпраця” – ознайомлення із доступними для дитини засобами цифрової та безпосередньої комунікації для гри, спілкування, навчання, отримання нової інформації; використання безпечного онлайнового чи офлайнового середовища для цього. В умовах роботи у групі учні мають навчитися окреслювати цілі індивідуальної та групової діяльності, розподіляти ролі в межах групи, оцінювати здобутий результат, аналізувати помилки та усувати їх, доброзичливо взаємодіяти безпосередньо та в мережах.

Змістова лінія “Я і цифрові пристрої” реалізовується через усвідомлення і розпізнавання тих завдань, які можна розв’язати за допомогою цифрових пристроїв, виходячи з їхніх функціональних можливостей (фотографувати, записувати, слухати, відображати, опрацьовувати  інформацію тощо). До основних умінь, які формуються через цю змістову лінію, належать розпізнавання простих програмних і технічних несправностей та вміння усувати їх самостійно чи з допомогою дорослих, розуміти обмеження та переваги пристроїв стосовно виконуваних завдань, усвідомлювати, що машини можуть імітувати інтелектуальну діяльність. Ця змістова лінія охоплює вміння організовувати власний робочий простір на фізичному та простому програмному рівні для збереження здоров’я, доброго самопочуття та ефективної діяльності учня/ учениці.

Змістову лінію “Відповідальність та безпека в інформаційному суспільстві” спрямовано на створення безпечних умов для учня / учениці під час роботи з цифровими пристроями і в мережах, що передбачає захист особистої інформації, формування принципів етичного, доброзичливого та відповідального спілкування через мережі, навички і можливості захисту власного інформаційного простору, фізичного та психологічного здоров’я. У рамках цієї змістової лінії в учнів формується відповідальне та шанобливе ставлення до власної та чужої інформаційної діяльності, яке на рівні початкової школи виявляється, зокрема, і через зазначення власного авторства, посилання на авторство інших, а також через усвідомлення шкоди від списування.

Вказані змістові лінії передбачають можливу інтеграцію інформатичної освітньої галузі з іншими освітніми галузями через розв’язування дослідницьких завдань, формування наскрізних умінь учнів, інформатичної грамотності та культури.

 

Соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь

Пояснювальна записка

 

Освітню програму цієї галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

Метою соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі для загальної середньої освіти є становлення самостійності учня / учениці, його / її соціальної залученості та активності через формування здорового способу життя, розвиток підприємливості, здатності до співпраці в різних середовищах, впевненості в собі та доброчесності для безпеки, добробуту та сталого розвитку.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у початковій школі є:

 

  • формування у школярів стійких переконань щодо цінності життя, здоров’я і безпеки для себе і тих, хто його / її оточує;

  • виховання дбайливого та усвідомленого ставлення до власного здоров’я і безпеки;

  • розвиток потреби самопізнання та самовдосконалення;

  • формування в учнів сталої мотивації до здорового способу життя;

  • формування свідомого прагнення дотримуватися безпечної, здорової та етичної поведінки для поліпшення добробуту;

  • розвиток уміння ухвалювати рішення в повсякденних ситуаціях з користю для безпеки та здоров’я;

  • сприяння індивідуальному розвитку самостійності, підприємливих якостей та поведінки свідомого споживача;

  • формування вміння вчитися без шкоди для здоров’я;

  • створення сприятливого безпечного та здорового середовища в школі.

 

Зміст соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі структуровано за трьома змістовими лініями: «Безпека», «Здоров’я», «Добробут».

Змістова лінія «Безпека» передбачає розвиток умінь безпечної поведінки вдома, школі та у природному й техногенному середовищі, прогнозування наслідків небезпечних дій, визначення впливів на вибір безпечної поведінки, дотримання правил (дорожнього руху, використання побутової техніки і побутової хімії тощо) та відповідального ставлення до особистої безпеки й безпеки інших.

Змістова лінія «Здоров’я» спрямована на формування в учнів здоров’язбережувальної компетентності і поведінки через набуття навичок здорового способу життя, розвиток позитивної самооцінки, критичного мислення, умінь ухвалювати зважені рішення, відповідально ставитися до власного здоров’я та здоров’я тих, хто поряд, і протидіяти негативним соціальним чинникам.

Змістова лінія «Добробут» забезпечує розвиток етичної поведінки в соціумі, вміння вчитися і формування позитивного ставлення до навчання, усвідомлення важливості здорового способу життя для добробуту, розвиток підприємливості і споживчої культури для оптимального використання ресурсів та забезпечення добробуту, орієнтацію учнів на відповідальне ставлення до безпеки та здоров’я як до найважливіших життєвих цінностей.

Навчальний матеріал змістових ліній реалізується наскрізно в кожній темі через взаємоінтеграцію і взаємодоповнення.

 

Громадянська та історична освітня галузь

Пояснювальна записка

Освітню програму громадянської та історичної освітньої галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

Метою громадянської та історичної освітньої галузі для загальної середньої освіти є створення умов для формування в учня / учениці початкової школи власної ідентичності та готовності до змін через усвідомлення своїх прав і свобод, осмислення зв’язків між історією і теперішнім життям; плекання активної громадянської позиції на засадах демократії та поваги до прав людини, набуття досвіду співжиття за демократичними процедурами.

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями громадянської та історичної освіти у початковій школі є:

• здобуття знань про сучасність і минуле своєї родини, місцевої громади, Батьківщини, людства, формування відповідного віковим можливостям розуміння змісту пам’ятних для себе та для громадян України  подій;

• сприяння початковому усвідомленню власної гідності, цінності свободи і прав людини, своєї належності до родини, місцевої та шкільної громад, українського народу, вироблення відповідального ставлення до власної діяльності  та діяльності інших;

• формування умінь орієнтуватися в історичному часі та соціальному просторі, знаходити та опрацьовувати доступну для себе суспільну інформацію, пояснювати її зміст та передавати породжені нею враження і думки;

• удосконалення набутих дітьми в дошкільному віці позитивних моделей поведінки у громадських місцях та опанування нових, пов’язаних із діяльністю школяра / школярки;

• розвиток здатності обстоювати власну думку та приймати інших, вирізняти вияви нерівності, несправедливості та дискримінації;

• створення умов для набуття успішного досвіду конструктивної взаємодії та громадянської поведінки, формування емоційно-ціннісного компоненту громадянської культури особистості.

Для формування ідентичності та громадянської компетентності учнів програма пропонує опановувати потрібні для цього знання і вміння, виробляти навички громадянської поведінки та виховувати громадянські чесноти в межах таких змістових ліній: «Я – Людина», «Я серед людей», «Моя культурна спадщина», «Моя шкільна і місцева громади», «Ми – громадяни України. Ми – європейці».

Змістова лінія «Я – Людина» передбачає залучення учня / учениці до опрацювання та використання для самоідентифікації елементарної інформації про людину як унікальну у Всесвіті істоту, яка творить себе як особистість, формує свій характер і розвиває цінні якості у процесі пізнавальної і трудової діяльності. Навчання в межах цієї змістової лінії сприяє самопізнанню учнів, усвідомленню власних потреб, уподобань, здібностей та інтересів, заохочує обирати цілі особистісного зростання (бути відповідальним, чесним тощо), допомагає початковому усвідомленню гідності та неповторності будь-якої людини.

Змістова лінія «Я серед людей» забезпечує усвідомлення  ролі зв’язків, які існують між людьми, значення рідні, друзів, приятелів, спільнот, з якими дитина себе ідентифікує. Навчання в межах цієї змістової лінії сприяє набуттю досвіду громадянської поведінки та свідомому виборові норм і моделей поведінки, часто за певними взірцями.

Змістова лінія «Моя культурна спадщина» дає змогу учнівству усвідомити свою вкоріненість у національну, а також рідну за етнічним походженням культуру, в європейську цивілізацію. Учні/ учениці отримують можливість дослідити місцеві пам’ятки, пізнати традиції та минуле своєї родини, рідної етнічної групи, нації. Навчання в межах цієї змістової лінії сприяє розумінню значущості та різноманітності культурних надбань людства, формуванню умінь пізнавати минуле.

Змістова лінія «Моя шкільна і місцева громади» забезпечує розуміння учнем/ ученицею базових норм шкільного та місцевого громадського життя, дає йому/ їй змогу посильно долучатися до їх відтворення та модернізації. Пізнання шкільних і місцевих традицій, ознайомлення з громадянськими вчинками земляків, діяльністю шкільної адміністрації, місцевих органів влади та добровільних асоціацій, зорієнтованих на громадські справи, сприяє набуттю учнями первинного досвіду громадянської дії, демократичної поведінки та конструктивної взаємодії, впливає на формування емоційно-ціннісного компонента громадянської культури дитини. Навчання в межах цієї змістової лінії забезпечує вироблення вмінь висловлювати та обстоювати свою думку та приймати інших, висувати власні ініціативи, планувати й організовувати посильні для дітей молодшого шкільного віку громадські справи.

Змістова лінія «Ми – громадяни України. Ми – європейці» дає учневі / учениці елементарні уявлення про національну символіку та державні атрибути України, націю (народ), державу, політику, владу, ключові події в історії України, підводить до прийняття демократичних цінностей та ідей євроатлантичної інтеграції Батьківщини. У межах цієї змістової лінії на прикладі відомих історичних постатей та національних героїв школярі усвідомлюють цінності патріотизму, активної громадянської позиції, самоповаги та ін.

Змістові лінії громадянської та історичної освітньої галузі у початковій школі мають бути реалізовані оптимальними для кожного елементу змісту та навчальної цілі інтерактивними методами, із використанням інформаційних технологій.

Мистецька освітня галузь

Пояснювальна записка

 

Освітню програму цієї галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

Метою навчання мистецтва для загальної середньої освіти є формування культурних цінностей у процесі пізнання мистецтва та художньо-творчого самовираження в особистому та суспільному житті; плекання пошани до національної і світової мистецької спадщини.

 

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями навчання мистецтва у початковій школі є:

 

  • збагачення духовного світу учня / учениці під час сприймання мистецтва та художньої творчості; виховання шани до національної і світової культурної спадщини;

  • набуття досвіду творення художніх образів через опанування елементарними мистецькими вміннями; розвиток загальних і спеціальних мистецьких здібностей;

  • розкриття творчого потенціалу особистості; стимулювання художньо-образного мислення, художніх інтересів; виховання естетичного смаку; сприяння творчому самовияву та розвитку індивідуального стилю учня / учениці через мистецтво;

  • розвиток уміння інтерпретувати твори мистецтва, висловлювати враження та особистісне ставлення до них; засвоєння початкових знань про види мистецтва, особливості їхньої художньо-образної мови, зокрема у взаємозв’язках;

  • формування вміння презентувати й оцінювати власну творчість, плекання потреби у самовдосконаленні;

  • формування вміння взаємодіяти з іншими через мистецтво, виявляти зв’язки мистецтва з природним і соціокультурним середовищем;

  • виховання здатності застосовувати мистецтво для отримання задоволення та емоційного самопізнання.

Реалізація поставленої мети та завдань здійснюється за змістовими лініями: «Художньо-практична діяльність», «Сприймання та інтерпретація мистецтва», «Комунікація через мистецтво», які окреслюють рамкову модель досягнення загальних цілей мистецької освітньої галузі.

Змістова лінія «Художньо-практична діяльність» націлює на розвиток креативності та мистецьких здібностей учнів через практичне засвоєння основ художньої мови різних видів мистецтва та способів художньо-творчого самовияву. Ця змістова лінія реалізується через формування в учнів умінь застосовувати різні виражальні засоби для творення художніх образів, імпровізування та естетичного перетворення довкілля, а також формування уявлень про можливість і способи впливати на емоційний стан завдяки мистецькій діяльності.

Змістова лінія «Сприймання та інтерпретація мистецтва» спрямована на пізнання цінностей, що несуть твори мистецтва. Її реалізація передбачає розвиток емоційної сфери учнів, збагачення естетичного досвіду, формування в них умінь сприймати, аналізувати, інтерпретувати, оцінювати мистецтво, виявляючи до нього емоційно-ціннісне ставлення, а також формування уявлень про можливість і способи впливати на свій емоційний стан завдяки сприйманню творів мистецтва.

Реалізація змістової лінії «Комунікація через мистецтво» націлена на соціалізацію учнів через мистецтво, усвідомлення ними свого «Я» (своїх мистецьких можливостей). Змістова лінія передбачає формування в учнів умінь презентувати себе і свої досягнення, критично їх оцінювати, взаємодіяти з іншими через мистецтво у середовищі, зокрема в різних культурно-мистецьких заходах, обговореннях тощо.

Мистецька освітня галузь може реалізуватися через інтегровані предмети або предмети за окремими видами мистецтва: наприклад, музичне мистецтво, образотворче мистецтво тощо за умови реалізації упродовж циклу навчання всіх очікуваних результатів галузі.

 

Фізкультурна освітня галузь

Пояснювальна записка

 

Освітню програму фізкультурної освітньої галузі створено на основі Державного стандарту початкової освіти.

Метою цієї галузі для загальної середньої освіти є формування в учня / учениці стійкої мотивації до занять фізичною культурою і спортом та життєво необхідних рухових умінь і навичок для збереження власного здоров’я, розширення функціональних можливостей організму.

Відповідно до окресленої мети, головними завданнями фізкультурної освітньої галузі у початковій школі є:

 

  • розширення рухового досвіду, вдосконалення навичок життєво необхідних рухових умінь та навичок,  використання їх у повсякденній та ігровій діяльності;

  • розширення функціональних можливостей організму через цілеспрямований розвиток фізичних якостей і природних здібностей;

  • збереження та зміцнення здоров’я школярів;

  • формування загальних уявлень про фізичну культуру, її значення в житті людини, збереженні та зміцненні здоров’я;

  • формування основ здорового способу життя і створення умов для покращення фізичного і психоемоційного стану;

  • формування практичних навичок щодо самостійних занять фізичними вправами та проведення активного відпочинку;

  • розвиток комунікативних умінь під час занять фізичною культурою;

  • формування морально-вольових якостей та позитивного ставлення до занять фізичною культурою і спортом;

  •  усвідомлення ролі занять спортом і Олімпійського руху для формування самоповаги, впевненості в собі, прагнення досягати успіху, дотримуючись принципів чесної гри;

  • збільшення обсягу рухової активності, яка приноситиме радість дитині;

  • формування творчих здібностей засобами фізичної культури.

 

Освітня програма фізкультурної освітньої галузі для 1-4 класів охоплює такі змістові лінії: «Базова рухова активність», «Ігрова та змагальна діяльність учнів (рухливі ігри та естафети)», «Турбота про стан здоров’я та безпеку».

Змістова лінія «Базова рухова активність» охоплює такі види діяльності, які спрямовані на формування життєво необхідних рухових умінь і навичок.

Змістова лінія «Ігрова та змагальна діяльність учнів (рухливі ігри та естафети)» пов’язана з опануванням рухливих ігор та естафет, що задовольняє потребу в руховій активності та сприяє формуванню комунікативних здібностей.

Змістова лінія «Турбота про стан здоров’я та безпеку» спрямована на формування свідомого ставлення до власного здоров’я та вмінь безпечної поведінки в процесі фізкультурної діяльності.

Предметом навчання у початковій школі в галузі фізичного виховання є рухова активність із загальноосвітньою спрямованістю.

Нові підходи до змісту занять фізичною культурою повинні орієнтувати вчителів не тільки на фізичну підготовленість, а й на розвиток особистості, на індивідуальне сприймання навчального матеріалу. Розв’язання цих завдань допускає відхід від жорсткої регламентації занять, підвищення їхньої емоційної насиченості, максимальної різноманітності форм, методів та засобів фізичного виховання, широкого використання інноваційних технологій фізичного виховання.

Освітня програма закладу загальної середньої освіти І ступеня

 

Загальні положення освітньої програми  закладу загальної середньої освіти І ступеня для 3-4 класів

 

Освітня програма Вільшанської зош І-ІІ ступенів загальної середньої освіти  І ступеня (початкова освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти».

Освітня програма початкової освіти (далі - освітня програма) окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти (далі – Державний стандарт).

Освітня програма визначає:

загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення.

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін. Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 2-4-х класів закладів загальної середньої освіти складає 2695 годин/навчальний рік: для 2 класу – 875 годин/навчальний рік, для 3 класу – 910 годин/навчальний рік, для 4 класу – 910 годин/навчальний рік. Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані.

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру першого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план початкової школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну складову.

Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні та варіативну, в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової, курси за вибором, індивідуальні та групові заняття, консультації.

Повноцінність початкової освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових.

Освітня галузь "Мови і літератури" з урахуванням вікових особливостей учнів у навчальних планах реалізується через окремі предмети "Українська мова (мова і читання)",  "Іноземна мова".

Освітні галузі "Математика", "Природознавство" реалізуються через однойменні окремі предмети, відповідно, - "Математика", "Природознавство".

Освітня галузь "Суспільствознавство" реалізується предметом "Я у світі".

Освітня галузь "Здоров'я і фізична культура" реалізується окремими предметами "Основи здоров'я" та "Фізична культура".

Освітня галузь "Технології" реалізується через окремі предмети "Трудове навчання" та "Інформатика".

Освітня галузь "Мистецтво" реалізується окремими предметами "Образотворче мистецтво" і "Музичне мистецтво".".

При визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативну тривалість уроків у 2-4 класах – 40 хвилин.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Навчальний час, передбачений на варіативну складову може бути використаний на предмети інваріантної складової, на проведення індивідуальних та групових занять.

Варіативна складова навчального плану використовується на:

підсилення предметів інваріантної складової. У такому разі розподіл годин на вивчення тієї чи іншої теми навчальної програми здійснюється вчителем самостійно. Розподіл годин фіксується у календарному плані, який погоджується директором закладу освіти чи його заступником. Учитель зазначає проведені уроки у частині класного журналу, відведеного для предмета, на підсилення якого використано зазначені години;

запровадження факультативів, курсів за вибором, що розширюють обрану закладом освіти спеціалізацію, чи світоглядного спрямування (етика, риторика, рідний край, хореографія тощо);

індивідуальні заняття та консультації.

Варіативність змісту початкової освіти реалізується також через запровадження в навчальних програмах резервного часу, що створює простір для задоволення освітніх потреб учнів, вирівнювання їх досягнень, розвитку наскрізних умінь тощо.

Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчального плану.

Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".

Навчальний  план зорієнтований на роботу початкової школи за 5-денним навчальними тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти. Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях.

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість.

 Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Типову освітню програму укладено за такими освітніми галузями:

Мови і літератури

Суспільствознавство

Мистецтво

Математика

Природознавство

Технології

Здоров’я і фізична культура

Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах.

Рекомендовані форми організації освітнього процесу. Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти. Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:

кадрове забезпечення освітньої діяльності;

навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;

матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;

якість проведення навчальних занять;

моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей).

Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:

оновлення методичної бази освітньої діяльності;

контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;

моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;

створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.

Освітня програма  передбачає досягнення учнями результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом.

Перелік навчальних програм

для учнів закладів загальної середньої освіти І ступеня

(затверджені наказом МОН від 29.05.2015 № 584)

 

№ п/п

Назва навчальної програми

  1.  

Українська мова. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Інформатика. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 2–4 класів

  1.  

Літературне читання. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 2–4 класи

  1.  

Математика. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Мистецтво. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Музичне мистецтво. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Образотворче мистецтво. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Основи здоров'я. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Природознавство. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Трудове навчання. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Фізична культура. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1–4 класи

  1.  

Я у світі. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 3–4 класи

  1.  

Російська мова. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання 1-4 класи

  1.  

Іноземні мови. Навчальні програми для 1–4 класів загальноосвітніх навчальних закладів та спеціалізованих шкіл

                         

 

                                                Освітня програма

                               закладу загальної середньої освіти ІІ ступеня

 

   Загальні положення освітньої програми  закладу загальної середньої освіти ІІ ступеня

Освітня програма закладу загальної середньої освіти с.  Вільшани ІІ ступеня (базова середня освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти».

Освітня програма визначає:

загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які натепер подані в рамках навчального плану (таблиці 10);

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5-9-х класів закладів загальної середньої освіти складає 5845 годин/навчальний рік:

для 5-х класів – 1050 годин/навчальний рік,

для 6-х класів – 1155 годин/навчальний рік,

для 7-х класів – 1172,5 годин/навчальний рік,

для 8-х класів – 1207,5 годин/навчальний рік,

для 9-х класів – 1260 годин/навчальний рік.

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах (додаток)

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані закладу загальної середньої освіти ІІ ступеня (далі –навчальний план).

Навчальні плани для здобувачів загальної середньої освіти ІІ ступеня (базова середня освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти».

Навчальні плани основної школи передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову.

Документ містить навчальний план з навчанням українською мовою і вивченням двох іноземних мов (англійська мова і російська)

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план основної школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Він охоплює інваріантну складову, сформовану на державному рівні..

Варіативна складова навчального плану використовується на:

підсилення предметів інваріантної складової. У такому разі розподіл годин на вивчення тієї чи іншої теми навчальної програми здійснюється вчителем самостійно. Розподіл годин фіксується у календарному плані, який погоджується директором закладу освіти чи його заступником. Вчитель зазначає проведені уроки у частині класного журналу, відведеного для предмета, на підсилення якого використано зазначені години;

запровадження факультативів, курсів за вибором, що розширюють обрану закладом освіти спеціалізацію, чи світоглядного спрямування (етика, , риторика українознавство, міфологія,індивідуальні заняття та консультації.

Варіативність змісту базової середньої освіти реалізується також через запровадження в навчальних програмах резервного часу, що створює простір для задоволення освітніх потреб учнів, вирівнювання їх досягнень, розвитку наскрізних умінь тощо.

Повноцінність базової середньої освіти забезпечується реалізація інваріантної, так і варіативної складових.

Компетентності учнів 5-9 класів такі як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загально предметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів; їх необхідно враховувати при формуванні шкільного середовища. Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.

З метою виконання вимог Державного стандарту навчальні плани містять усі предмети інваріантної складової, передбачені обраним варіантом навчальних планів Типової освітньої програми. Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів «Фізична культура» та «Основи здоров'я», а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.

Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту» та Статуту школи

Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти

Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року. Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Перелік освітніх галузей.

Типову освітню програму укладено за такими освітніми галузями:

Мови і літератури

Суспільствознавство

Мистецтво

Математика

Природознавство

Технології

Здоров’я і фізична культура

Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах.

Форми організації освітнього процесу

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку: формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок. Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.

З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття. Ця форма організації поєднує виконання різних практичних вправ, експериментальних робіт відповідно до змісту окремих предметів, менш регламентована й має акцент на більшій самостійності учнів в експериментальній та практичній діяльності. Досягнуті компетентності учні можуть застосувати на практичних заняттях і заняттях практикуму. Практичне заняття - це така форма організації, в якій учням надається можливість застосовувати отримані ними знання у практичній діяльності. Експериментальні завдання, передбачені змістом окремих предметів, виконуються на заняттях із практикуму (виконання експериментально-практичних робіт). Оглядова конференція (для 8-9 класів) повинна передбачати обговорення ключових положень вивченого матеріалу, учнем розкриваються нові узагальнюючі підходи до його аналізу. Оглядова конференція може бути комплексною, тобто реалізувати міжпредметні зв'язки в узагальненні й систематизації навчального матеріалу. Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання. Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких звітують перед вчителем. Практичні заняття та заняття практикуму також можуть будуватися з метою реалізації контрольних функцій освітнього процесу. На цих заняттях учні самостійно виготовляють вироби, проводять виміри та звітують за виконану роботу. Можливо проводити заняття в малих групах, бригадах

Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань). Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відеоуроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

 

 

Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.

Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:

кадрове забезпечення освітньої діяльності;

навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;

матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;

якість проведення навчальних занять;

моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей).

Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:

оновлення методичної бази освітньої діяльності;

контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;

моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища школи;

створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.

Освітня програма передбачає досягнення учнями результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом.

Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти" години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Навчальний план зорієнтований на роботу основної школи за 5-денним навчальним тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти. Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

№ з/п

Ключові компетентності

Компоненти

1

Спілкування державною (і рідною — у разі відмінності) мовами

Уміння: ставити запитання і розпізнавати проблему; міркувати, робити висновки на основі інформації, поданої в різних формах (у текстовій формі, таблицях, діаграмах, на графіках); розуміти, пояснювати і перетворювати тексти задач (усно і письмово), грамотно висловлюватися рідною мовою; доречно та коректно вживати в мовленні термінологію з окремих предметів, чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати, доводити правильність тверджень; уникнення невнормованих іншомовних запозичень у спілкуванні на тематику окремого предмета; поповнювати свій словниковий запас.

Ставлення: розуміння важливості чітких та лаконічних формулювань.

Навчальні ресурси: означення понять, формул, доведення правил, теоремювання властивостей

2

Спілкування іноземними мовами

Уміння:здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою; розуміти на слух зміст автентичних текстів; читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту; здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань; використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів; ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування.

Ставлення:критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб; висловлювати свої думки, почуття та ставлення; адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови та інших навчальних предметів, розглядаючи його як засіб усвідомленого оволодіння іноземною мовою; обирати й застосовувати доцільні комунікативні стратегії відповідно до різних потреб; ефективно користуватися навчальними стратегіями для самостійного вивчення іноземних мов.

Навчальні ресурси:підручники, словники, довідкова література, мультимедійні засоби, адаптовані іншомовні тексти.

3

Математична компетентність

Уміння: оперувати текстовою та числовою інформацією; встановлювати відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності (природними, культурними, технічними тощо); розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту; будувати і досліджувати найпростіші математичні моделі реальних об'єктів, процесів і явищ, інтерпретувати та оцінювати результати; прогнозувати в контексті навчальних та практичних задач; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях.

Ставлення: усвідомлення значення математики для повноцінного життя в сучасному суспільстві, розвитку технологічного, економічного й оборонного потенціалу держави, успішного вивчення інших предметів.

Навчальні ресурси: розв'язування математичних задач, і обов’язково таких, що моделюють реальні життєві ситуації

4

Основні компетентності у природничих науках і технологіях

Уміння: розпізнавати проблеми, що виникають у довкіллі; будувати та досліджувати природні явища і процеси; послуговуватися технологічними пристроями.

Ставлення: усвідомлення важливості природничих наук як універсальної мови науки, техніки та технологій. усвідомлення ролі наукових ідей в сучасних інформаційних технологіях

Навчальні ресурси: складання графіків та діаграм, які ілюструють функціональні залежності результатів впливу людської діяльності на природу

5

Інформаційно-цифрова компетентність

Уміння: структурувати дані; діяти за алгоритмом та складати алгоритми; визначати достатність даних для розв’язання задачі; використовувати різні знакові системи; знаходити інформацію та оцінювати її достовірність; доводити істинність тверджень.

Ставлення: критичне осмислення інформації та джерел її отримання; усвідомлення важливості інформаційних технологій для ефективного розв’язування математичних задач.

Навчальні ресурси: візуалізація даних, побудова графіків та діаграм за допомогою програмних засобів

6

Уміння вчитися впродовж життя

Уміння: визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення цієї мети; організовувати та планувати свою навчальну діяльність; моделювати власну освітню траєкторію, аналізувати, контролювати, коригувати та оцінювати результати своєї навчальної діяльності; доводити правильність власного судження або визнавати помилковість.

Ставлення: усвідомлення власних освітніх потреб та цінності нових знань і вмінь; зацікавленість у пізнанні світу; розуміння важливості вчитися впродовж життя; прагнення до вдосконалення результатів своєї діяльності.

Навчальні ресурси: моделювання власної освітньої траєкторії

7

Ініціативність і підприємливість

Уміння: генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми, аналізувати, прогнозувати, ухвалювати оптимальні рішення; використовувати критерії раціональності, практичності, ефективності та точності, з метою вибору найкращого рішення; аргументувати та захищати свою позицію, дискутувати; використовувати різні стратегії, шукаючи оптимальних способів розв’язання життєвого завдання.

Ставлення: ініціативність, відповідальність, упевненість у собі; переконаність, що успіх команди – це й особистий успіх; позитивне оцінювання та підтримка конструктивних ідей інших.

Навчальні ресурси: завдання підприємницького змісту (оптимізаційні задачі)

8

Соціальна і громадянська компетентності

Уміння: висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи та змінювати думку на основі доказів; аргументувати та відстоювати свою позицію; ухвалювати аргументовані рішення в життєвих ситуаціях; співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль в командній роботі; аналізувати власну економічну ситуацію, родинний бюджет; орієнтуватися в широкому колі послуг і товарів на основі чітких критеріїв, робити споживчий вибір, спираючись на різні дані.

Ставлення: ощадливість і поміркованість; рівне ставлення до інших незалежно від статків, соціального походження; відповідальність за спільну справу; налаштованість на логічне обґрунтування позиції без передчасного переходу до висновків; повага до прав людини, активна позиція щодо боротьби із дискримінацією.

Навчальні ресурси: завдання соціального змісту

9

Обізнаність і самовираження у сфері культури

Уміння: грамотно і логічно висловлювати свою думку, аргументувати та вести діалог, враховуючи національні та культурні особливості співрозмовників та дотримуючись етики спілкування і взаємодії; враховувати художньо-естетичну складову при створенні продуктів своєї діяльності (малюнків, текстів, схем тощо).

Ставлення:культурна самоідентифікація, повага до культурного розмаїття у глобальному суспільстві; усвідомлення впливу окремого предмета на людську культуру та розвиток суспільства.

Навчальні ресурси:математичні моделі в різних видах мистецтва

10

Екологічна грамотність і здорове життя

Уміння: аналізувати і критично оцінювати соціально-економічні події в державі на основі різних даних; враховувати правові, етичні, екологічні і соціальні наслідки рішень; розпізнавати, як інтерпретації результатів вирішення проблем можуть бути використані для маніпулювання.

Ставлення:усвідомлення взаємозв’язку кожного окремого предмета та екології на основі різних даних; ощадне та бережливе відношення до природніх ресурсів, чистоти довкілля та дотримання санітарних норм побуту; розгляд порівняльної характеристики щодо вибору здорового способу життя; власна думка та позиція до зловживань алкоголю, нікотину тощо.

Навчальні ресурси: навчальні проекти, завдання соціально-економічного, екологічного змісту; задачі, які сприяють усвідомленню цінності здорового способу життя

Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через:

організацію навчального середовища — зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного середовища навчання;

окремі предмети — виходячи із наскрізних тем при вивченні предмета проводяться відповідні трактовки, приклади і методи навчання, реалізуються надпредметні, міжкласові та загальношкільні проекти. Роль окремих предметів при навчанні за наскрізними темами різна і залежить від цілей і змісту окремого предмета та від того, наскільки тісно той чи інший предметний цикл пов’язаний із конкретною наскрізною темою;

предмети за вибором;

роботу в проектах;

позакласну навчальну роботу і роботу гуртків.

 

Наскрізна лінія

Коротка характеристика

Екологічна безпека й сталий розвиток

Формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства, усвідомлення важливості сталого розвитку для майбутніх поколінь.

Проблематика наскрізної лінії реалізується через завдання з реальними даними про використання природних ресурсів, їх збереження та примноження. Аналіз цих даних сприяє розвитку бережливого ставлення до навколишнього середовища, екології, формуванню критичного мислення, вміння вирішувати проблеми, критично оцінювати перспективи розвитку навколишнього середовища і людини. Можливі уроки на відкритому повітрі.

Громадянська відповідальність

Сприятиме формуванню відповідального члена громади і суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства. Ця наскрізна лінія освоюється в основному через колективну діяльність (дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо), яка поєднує окремі предмети між собою і розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок.

Вивчення окремого предмета має викликати в учнів якомога більше позитивних емоцій, а її зміст — бути націленим на виховання порядності, старанності, систематичності, послідовності, посидючості і чесності. Приклад вчителя покликаний зіграти важливу роль у формуванні толерантного ставлення до товаришів, незалежно від рівня навчальних досягнень.

Здоров'я і безпека

Завданням наскрізної лінії є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище.

Реалізується через завдання з реальними даними про безпеку і охорону здоров’я (текстові завдання, пов’язані з середовищем дорожнього руху, рухом пішоходів і транспортних засобів). Варто звернути увагу на проблеми, пов’язані із ризиками для життя і здоров’я. Вирішення проблем, знайдених з «ага-ефектом», пошук оптимальних методів вирішення і розв’язування задач тощо, здатні викликати в учнів чимало радісних емоцій.

Підприємливість і фінансова грамотність

Наскрізна лінія націлена на розвиток лідерських ініціатив, здатність успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі, забезпечення кращого розуміння учнями практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо).

Ця наскрізна лінія пов'язана з розв'язуванням практичних завдань щодо планування господарської діяльності та реальної оцінки власних можливостей, складання сімейного бюджету, формування економного ставлення до природних ресурсів.

 

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Освітня програма закладу базової середньої освіти, складена основі Типової освітньої програми.

 

Перелік навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня (із можливими змінами в 2019 році)

  •  «Хімія»,  МОН України, 2015 із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  •   «Географія», МОН України, 2015, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  • «Біологія»,  МОН України, 2015 із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  • «Інформатика»,  МОН України, 2015 із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  • «Фізика»  МОН України, 2015 с

  • «Російська мова» для ЗНЗ з українською мовою навчання, 5-9 класи, Київ. 2012 рік, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  • «Основи здоров'я», МОН України, 2015, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  • «Образотворче мистецтво»,  МОН України 2015 рік, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  • «Музичне мистецтво», 5-8 клас. МОН України 2012 рік.

  •  «Рідна мова», 8-9 клас з поглибленим вивченням.  Київ, «Грамота». 2009 рік.

  • «Українська мова та література»  для ЗНЗ з українською мовою навчання, 5-9 класи, Київ 2012 рік зі змінами 2015, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  •  «Математика» для ЗНЗ, 5-9 класи, Київ, 2012 рік, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  •  «Природознавство», 5-6 клас. МОН України  2012 рік, із змінами від 23.11.2016

  •  «Англійська мова», 5-9 клас, Програми, затверджені Наказом МОНУ від 07.06.2017 №1/9-436

  •  «Фізична культура» для  ЗНЗ, 5-9 класи, Київ, 2012 рік.

  • «Трудове навчання»  для  ЗНЗ, 5-9 класи, Київ, 2012 рік, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

  •  «Правознавство», Практичний курс» 2009 рік, із змінами наказом МОНУ від 10.02.2017 №201

  • «Історія» для ЗНЗ. 5-9 класи, Київ, 2012 рік, із змінами наказом МОНУ від 13.01.2017 №52

  • «Мистецтво» 5-9 класи. Київ.2012 рік, із змінами наказом МОНУ від 07.06.2017 №804

 

 

СХВАЛЕНО                                                                                 ЗАТВЕРДЖЕНО:

 На засіданні  педагогічної                                         директор школи

ради   школи                                                                 _________ Поліщук В.Г.

(протокол №7 від 7 червня 2019 року)                    08.06.2019 року

  

              НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН

         Вільшанської загальноосвітньої

              школи І-ІІ ступенів

         Городищенської  районної

              ради Черкаської ласті

           на 2019-2020 навчальний рік

 

                                Навчальний план для учнів 1-4 класів

                                                      Інваріантна частина

 

 

Пояснювальна записка

До навчального плану

Вільшанської  загальноосвітньої  школи  І-ІІ ступенів

Навчальні заняття організовуються за семестровою системою: І семестр – з 2 вересня по 27 грудня, ІІ семестр – з 13 січня по 29 травня.

 Мова навчання-українська.

 Тривалість навчального тижня – 5 днів. Початок занять о 8 годині 30 хвилин. Закінчення занять у 1-4 класах о 13 годині 15 хвилин, 5–9 класах о 15 годині.

 

Класів—9,

учнів— 91, 1-4 класи—33 5-9—53

Основні нормативні документи, відповідно до яких організовано навчально-виховний процес Закони України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту», Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. №778, Державний стандарт початкової загальної освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2011 №462, Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87

Державний стандарт початкової освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87, державні стандарти базової та повної загальної середньої освіти, затверджені постановами Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 №24 та від 23.11.2011 №1392, Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 №63).

Робочий навчальний план розроблений на виконання Закону України "Про загальну середню освіту", відповідно до листа МОН України від 07.06.2018  №1/9 –315 «Про структуру 2018-2019 року та  навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів» та типової освітньої програми для закладів середньої освіти .

 Для 1-2 класів навчальний план складено за Типовою освітньою програмою початкової школи з українською мовою навчання, проект від 29.11.2017 року за редакцією А.Шияна

Для 3-4 класів навчальний план складено за Типовою освітньою програмою  загальної середньої освіти І ступеня, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України

від  20.04.2018 № 407  

Для 5-9 класів навчальний план складено за Типовою освітньою програмою  загальної середньої освіти ІІ ступеня затвердженого наказом МОН України від 20.04.2018 р. № 405 , / таблиця 12 /

Повноцінність загальної середньої освіти забезпечується реалізацією як інваріантної так і варіативної складової,  конкретизовано з урахуванням індивідуальних освітніх потреб учнів.

Варіативна складова навчального плану має чотири частини:

  1. Додатковий час на поглиблене вивчення  української мови у 8 класі 2 год

2. Курси за вибором,  а саме:       

   у основній школі:

  українознавство  5, 6 клас по 1 годині

етика 5,6  клас  по1 год,

 креслення 8 клас 1 год.

3.  Факультативи:

    шкільна риторика 5-7 класи 0,5 години,

  міфологія 6-7 класи по 1 годині, світ кімнатних рослин 8 клас, 0,5 год.

4. Індивідуальні заняття

 1-4 класи по 1  годині.  

Українська мова 7 клас 1 год.

Навчальні заняття організовуються за семестровою системою: І семестр – з 2 вересня по 27 грудня, ІІ семестр – з 13 січня по 29 травня.

Закінчується навчальний рік  проведенням навчальних екскурсій у 1–4 класах (27 травня–31 травня), навчальних екскурсій  та практики у 5-8 класах (27 травня–8 червня),  державною підсумковою атестацією  випускників початкової (12-22 травня), основної (1–12 червня) школи.

Впродовж навчального року для учнів проводяться канікули: (орієнтовно) осінні з 28жовтня по 3 листопада, зимові – з 30 грудня по 12 січня, весняні – з 23 березня по 29 березня.

Тривалість навчального тижня – 5 днів. Початок занять о 8 годині 30 хвилин. Закінчення занять у 1-4 класах о 13 годині 15 хвилин, 5–9 класах о 15 годині.

  Окремі предмети будуть читатись:

 

 

Варіативна частина навчального плану     Програми

№ з/п

Назва навчального предмета(інваріантної або варіативної) складової

Клас навчан-ня

Повна назва навчальної програми

Рік видан-ня

Прізвище, ім’я, по батькові автора(-ів)

Нормативно –правове забезпечення навчальної програми(необхідно вказати наказ, лист, рішення науково-методичної комісії, колегії від __, № __)

1

Міфологія

6

Програма факультативу  на основі допрофільного курсу  «Міфологія». 6-7 класи І.Нікітіна

2016

Творча група вчителів суспільних дисциплін

Затверджено Радою МК відділу освіти Городищенської райдержадміністрації 06.09.2016 року

2.

Українознавство

5-7

Програма курсу за вибором «Українознавство 5-11 класи»

ННДІУВІ,2014

Кононекнко П.П. Касян Л.Г. Семенюченко О.В.

Лист Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОНУ від 03.07.2014 №14.1/12-Г-1058

3..

Шкільна риторика

5-7

Програми курсів за вибором і факультативів з української   мови 5-11 класи.

2016.

За загальною редакцією кандидата педагогічних наук К.В. Таранік-Ткачук

Схвалено  для використання в загальноосвітніх навчальних закладах України (лист ІМЗО №2.1/17-Г-776 від 18.10.2016 р.)

4.

Етика

 5

 

Програма для 5-6 класів з українською мовою навчання

Київ .Перун.

2005

Єфіменко В.В. Мовчун А.І

. Хоружа Л.Л.

Схвалено  для використання в загальноосвітніх навчальних закладах  (лист №14.1/12-Г-1397 від 30.07.2005р.)

5

Креслення

8

Програми курсів за вибором  Навчальна програма «Креслення» для загальноосвітніх навчальних закладів 8-9 класи.

2013

Укладачі Сидоренко В.К.,Дятленко С.М. Гедзик А.М.

Схвалено  для використання в загальноосвітніх навчальних закладах  (лист №14.1/11-Г-17679 від 319.11.2013р.)

6.

Світ кімнатних рослин

 8

Програма навчальних курсів за вибором та факультативів з біології

 

Інститут інноваційних технологій змісту освіти

Схвалено для використанняв загальноосвітніх навчальних закладах (лист МОНу №14.1/12-Г-58 від 27.01.2014 року

58.png
учні по класах.png
Окремі предмети.png
сторінка 59.png
Програми.png
bottom of page